Azylium  
_TOGGLE_TOGGLE
_TOGGLE Menu główne

_TOGGLE Polecamy_TOGGLE Styl
Each user can view the site with a different theme.
Themes marked with a * also change the forum look.

ForumsPro › Sala zabiegowa › Warsztat › Poradniki... › [Tutorial] Brama z kratą...
[Tutorial] Brama z kratą...
...czy co, czym i jak. Wszelkie poradniki dotyczące malowania, rzeźbienia i budowy makiet.
Users browsing this topic: Brak
Post new topic Reply to topic Wersja do druku
View previous topic :: View next topic
Author Message
The following users give thanks for this topic Anonymous - Cz stycz 02, 2014 06:36 AM
quidamcorvus
o. Założyciel
o. Założyciel

quidamcorvus

Offline

Joined: marca 06, 2011
Posts: 8646
Location: Katowice/Żory, śląskie
Filia Śląska

Post Post subject: [Tutorial] Brama z kratą...
Posted: Pn czerw 17, 2013 12:05 PM
Reply with quote

Jak zapewne część z szanownego państwa-draństwa się orientuje niedawno zakończyłem prace nad kompaniami Nieumarłych do Warheim FS. Natomiast do skończenia pozostała mi jeszcze diorama, którą nazwałem Twierdzą Pięciu, na której prezentował będę dowodzone przez Książęta-Wampiry drużyny.

W listopadzie zeszłego roku zaprezentowałem państwu-draństwu pierwszą wersję bramy, jednak jako, że w komentarzach przeważały raczej mało pozytywne opinie na jej temat (a część z państwa-draństwa otwarcie wjechała mi na ambicję, twierdząc że stać mnie na coś lepszego), to postanowiłem zrobić bramę na nowo. Podobno ta wersja jest lepsza. Podoba się?


Wbrew pozorom zrobienie zamkowej bramy jest dość proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do budowy użyłem brystolu, który za pomocą linijki i skalpela pociąłem na paski o interesującej mnie długości i szerokości. Natomiast do klejenia używałem głównie kleju cyjanoakrylowego, chociaż jak państwo zobaczą na końcu poradnika pinezka i Wikol też będą potrzebne. Podobnie jak pinceta i nożyczki.


Prace rozpocząłem od przygotowania formy bramy. W tym celu na kawałku kartonu narysowałem pożądany kształt, odciąłem zbędny materiał i sprawdziłem czy całość pasuje do dioramy.

Następnie do podstawy przygotowanej wcześniej formy przyłożyłem pasek brystolu i przyciąłem go uzyskując dolną listwę, do której następnie prostopadle, klejem cyjanoakrylowym, przykleiłem kolejne paski.

Klejąc ze sobą paski brystolu należy pamiętać, by zachować rozmieścić je w miarę możliwości symetrycznie i zachować podobne odległości.


Po wyschnięciu SuperGlue, a kleje cyjanoakrylowe schną szybko szczególnie na palcach, przykleiłem dolną listwę także z drugiej strony kraty. Całość będzie dzięki temu ładniej i solidniej wyglądać.


Kolejny etap pracy zależy od tego czy państwo-draństwo zechce zrobić sobie bramę historyczną czy tak jak ja wybierze wersję fantasy i zmusi kowala do większego wysiłku lub użycia magii.

Jeżeli szanowni czytelnicy wybrali bramę historyczną to listwy należy skleić ze sobą bez przeplatania tworząc tradycyjną kratę, gdzie poszczególne pasy połączone są nitami.

Ja wybrałem wersję fantasy. Po pierwsze chciałem w ten sposób pokazać uważnym obserwatorom, że w Twierdzy Pięciu służy nie byle jaki kowal, a po drugie tak było szybciej, a sama konstrukcja jest solidniejsza.Po sklejeniu złożeniu kraty, przyłożyłem całość do wyciętej z kartonu formy i odciąłem zbędny materiał nadając bramie odpowiedni kształt.
Kolejnym krokiem w trakcie budowy było przyklejenie bocznych listew, które wzmocniły konstrukcję i nadały kracie nieco masywności.

Aby przykleić boczne listwy posmarowałem krawędzie bramy klejem SuperGlue i przyłożył do przygotowane wcześniej paska brystolu. Przy czym boczne elementy skleiłem do wysokości kraty na której zaczyna się łuk.
Następnie przykleiłem pasy do łuku bramy, tutaj państwo-draństwo będzie musiało wykazać się nieco większą cierpliwością i precyzją, a te cechy przydadzą się za chwilę.


Krata jest już niemal gotowa. Do zrobienia pozostały jeszcze nity, zawiasy i zamek. Z obu stron bramy przykleiłem listwy, na wysokości których umieszczę następnie zawiasy.


Zawiasy zrobiłem z aluminiowej blaszki, którą wyciąłem z puszki po napoju gazowanym. Po nawierceniu otworów, wyprofilowaniu i odpowiednim przycięciu przykleiłem zawiasy klejem cyjanoakrylowym do bramy.
Skoro brama jest już niemal gotowa, a państwo-draństwo poćwiczyło sobie precyzję i cierpliwość, to pora zrobić nity. Za pomocą pinezki naniosłem krople kleju Wikol na miejsca przecięta pasów. Jest to chyba najżmudniejsza część pracy nad bramą.


Wszystko fajnie? Państwu-draństwu podoba się poradnik? Niestety w tym miejscu szanowni czytelnicy muszą mi wybaczyć, bowiem dałem ciała i zapomniałem udokumentować proces budowy zamka.

Pozostał wiec opis słowny. W zależności od dostępnego materiału można wyciąć lub ulepić dwa prostopadłościany o interesujących nas wymiarach. Ja użyłem masy modelarskiej, z której zrobiłem dwie kostki, na które następnie przykleiłem odpowiednio przyciętą aluminiową blaszkę z wyciętym otworem na klucz. Pomiędzy zamkiem a bramą umieściłem jeszcze wyciętą z brystolu listwę, która imitować będzie zapadkę i gotowe.

Ostatni krok to malowanie, które swoją drogą sprawiło mi najwięcej frajdy, bowiem mogłem do woli użyć różnego rodzaju pigmentów i efektów rdzy jakie posiadam na wyposażeniu warsztatu..

_________________
Back to top
View user's profile Visit poster's website AIM Address Skype
hubix
Nieświadomy
Nieświadomy

hubix

Offline

Joined: czerw 06, 2013
Posts: 7
Filia Śląska

Post Post subject: [Tutorial] Brama z kratą...
Posted: Pn czerw 17, 2013 12:17 PM
Reply with quote

Not Bad.

Back to top
View user's profile
Izwor
Przebudzony
Przebudzony

Izwor

Offline

Joined: marca 07, 2011
Posts: 248
Location: Wrocław
Filia Dolnośląska

Post Post subject: [Tutorial] Brama z kratą...
Posted: Pn czerw 17, 2013 01:49 PM
Reply with quote

Dobry i prosty sposób.
Zastanawiałem się, czy piny nie łatwiej byłoby zrobić wybijając je na druga stronę (stępionym?) szpikulcem, czy innym cienkim i zaokrąglonym narzędziem.

Back to top
View user's profile AIM Address
Skavenblight
Widzący
Widzący

Skavenblight

Offline

Joined: marca 06, 2011
Posts: 1457
Location: Warszawa
Filia Mazowiecka

Post Post subject: [Tutorial] Brama z kratą...
Posted: Pn czerw 17, 2013 02:22 PM
Reply with quote

Malowanie jest mega Brawo
Sama brama też, ale malowanie podoba mi się najbardziej.


_________________
Back to top
View user's profile Visit poster's website
Sarmor
Świadomy
Świadomy

Sarmor

Offline

Joined: list 03, 2011
Posts: 462
Location: Warszawa
Filia Mazowiecka

Post Post subject: Re: [Tutorial] Brama z kratą...
Posted: Pn czerw 17, 2013 06:36 PM
Reply with quote

Świetna robota! Shocked

Robienie nitów wikolem jest żmudne, ale inne metody - wbijanie uciętych szpilek czy przyklejanie kawałków plastiku - są jeszcze żmudniejsze. A jak nam nit nie wyjdzie, to wystarczy zeskrobać bądź zmyć czymś wilgotnym.


_________________
TheNode.pl | Ballady o Herosach
Back to top
View user's profile Visit poster's website
Kapitan_Hak
o. Techniczny
o. Techniczny

Kapitan_Hak

Joined: marca 06, 2011
Posts: 1753
Filia Mazowiecka

Post Post subject: [Tutorial] Brama z kratą...
Posted: Pn czerw 17, 2013 08:32 PM
Reply with quote

Bardzo inspirujący tutorial obejmujący chyba moją ulubioną tematykę, czyli różne efektowne sztuczki makietowe z zastosowaniem całkiem prostych, acz skutecznych metod Smile !

Co do nitów, wikolowe bardzo dobrze się sprawdzają w roli starych, pordzewiałych, wręcz rozpadających się - bardzo chętnie włączam tę metodę do zbioru użytecznych sposobów do zastosowania w przyszłości. Na nowe nity zastosowałbym jednak inne metody (np. azylium.vot.pl/ForumsP...t=249.html ).


_________________
Back to top
View user's profile Visit poster's website
Post new topic Reply to topic Wersja do druku

 Topics   Replies   Author   Views   Last Post 
Normal
No new posts Poradniki... [Tutorial] Podstawki pod modele...
...czyli jak upiększyć se figurke.
4 quidamcorvus 7299 [Tutorial] Podstawki p...
 Pt May 31, 2019 08:43 AM 
quidamcorvus View latest post
No new posts Poradniki... [Tutorial] Pistolet z flagą 'BANG'. 0 quidamcorvus 2140 [Tutorial] Pistolet z ...
 Pt May 31, 2019 08:39 AM 
quidamcorvus View latest post
No new posts Poradniki... [Tutorial] Skóra kultystów Nurgla. 0 quidamcorvus 2892 [Tutorial] Skóra kult...
 Cz kwiet 18, 2019 07:01 AM 
quidamcorvus View latest post
No new posts Poradniki... [Tutorial]Przystosowanie Painting Handle do podstawek 50 mm. 0 quidamcorvus 3544 [Tutorial]Przystosowan...
 Cz stycz 25, 2018 04:07 PM 
quidamcorvus View latest post
No new posts Poradniki... [Tutorial] Biblioteczka 0 quidamcorvus 2739 [Tutorial] Biblioteczk...
 Cz stycz 11, 2018 05:14 PM 
quidamcorvus View latest post
You cannot post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

_TOGGLE O użytkowniku

The logos and trademarks used on this site are the property of their respective owners. We are not responsible for comments posted by our users, as they are the property of the poster.
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, the Chaos device, Cityfight, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Dark Eldar, Dark Future, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2009, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy