Jako, że po długich zmaganiach z aparatem udało mi się w końcu nieco oswoić to ustrojstwo, a w dodatku opanowałem podstawy prostego programu graficznego, postanowiłem podzielić się z państwem-draństwem moimi odkryciami. Czynię to tym chętniej, iż na kilku forach użytkownicy pytali w jaki sposób umieszczam sfotografowane modele na niebiesko-białym tle.
W poniższym poradniku przedstawiam krok po kroku poszczególne etapy edytowania zdjęcia w programie
PhotoFiltre.
Zaprezentowane poniżej techniki są proste i nie wymagają znajomości bardziej zaawansowanych programów graficznych. Gdyby jednak ktoś zechciał zaprezentować podobny poradnik z użyciem nowocześniejszych programów, chętnie poszerzę swoją wiedzę w tej tematyce.
Zdjęcia modeli wykonuję na tle białych kart książki, czasem używam też białej kartki formatu A4. Do oświetlenia używam dwóch lamp halogenowych, które oświetlają biurko także podczas malowania modeli.
Zabawę zaczynam od zrobienia zdjęć figurki, w tym przypadku jest to bardzo fajny model Marco Colombo, który w czasie rozgrywek
Warheim Fantasy Skirmish pełni rolę kartografa.
Otwieram zdjęcia Marco Colombo w programie
PhotoFiltre.
Następnie z zasobnika wybieram narzędzie
Zaznaczanie i...
...i lewym przyciskiem myszy kreślę obszar zaznaczania, tak by w centrum znalazła się fotografowana figurka. Klikam prawym przyciskiem myszy na zaznaczony obszar i z menu kontekstowego wybieram opcję
Ustawienia manualne.
W menu zamieniam jednostkÄ™ rozmiaru z pikseli na %...
...i wpisuję żądaną wartość. Wartości podanych niżej wielkości szerokości czy wysokości wynikają z moich wcześniejszych doświadczeń, a każdy z łatwością dostosuje je do własnych potrzeb.
Obszar zaznaczania można przesuwać trzymając pole lewym przyciskiem myszy. Ustawiam obszar zaznaczania tak, by model Marco Colombo znalazł się w centrum. Następnie klikam prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieram opcję
Przytnij.
Ponownie, klikam prawym przyciskiem myszy na obrazek i z menu kontekstowego wybieram opcjÄ™
Rozmiar obrazka...
..i wpisuję w odpowiednie pola żądane wartości. W tym wypadku ważna jest dla mnie szerokość, którą ustawiam na 600 pikseli. Jako, że zaznaczona jest opcja
Zachowaj proporcje program sam ustawia wysokość obrazka na 720 pikseli. Klikam
OK, a program zmienia rozmiary obrazka.
Następnie z zasobnika wybieram narzędzie
Wypełnienie oraz...
...zwiększam
Tolerancję do 40... Im wyższa wartość
Tolerancji tym więcej odcieni koloru zostanie
Wypełnionych.
Korzystając z narzędzia wypełniam białe tło. Wybrałem kolor turkusowy, bo nie występuje na modelu. Wybór koloru ma znaczenie o tyle, że później program będzie traktował go jako kolor przeźroczysty. Jeśli wybrany kolor będzie występował na modelu, to pomalowane tym kolorem fragmenty modelu także będą przeźroczyste.
Kolejny krok, to tło, które otwieram w programie. Ja używam
niebiesko-białego gradientu ale w sieci można znaleźć wiele innych interesujących grafik, które można wykorzystać jako tło. Szanowne państwo-draństwo może umieszczać własne propozycje w komentarzach do tego poradnika. Za co będę bardzo wdzięczny.
Wracam do pliku z przygotowanym wcześniej zdjęciem modelu, zaznaczam lewym przyciskiem myszy lub naciskam na klawiaturze kombinację ctrl+a i z menu kontekstowego wybieram opcję
Wytnij.
Następnie przechodzę do pliku z tłem i używając opcji
Wklej, wklejam zdjęcie figurki.
Klikam prawym przyciskiem myszy na wklejone zdjęcie modelu i z menu kontekstowego wybieram
Opcje wklejania...
...zaznaczam pole
Przezroczystość, a program sam wybiera dominujący kolor, który będzie traktował jako przezroczysty. Jeśli program się pomyli, mogę skorygować ustawienia klikając na suwak znajdujący się obok koloru.
Analogiczne czynności przeprowadzam z drugim zdjęciem, prezentującym tył modelu Marco Colombo.
Wklejając zdjęcie tyłu modelu, pomniejszam je nieco przechodząc do opcji
Ustawienia manualne...
...gdzie zaznaczam pole
Zachowaj proporcje i zmniejszam szerokość o 5%. Klikamy OK. Zmniejszam zdjęcie ponieważ chcę, by ujęcie pleców Marco Colombo znajdowało się za ujęciem prezentującym front figurki.
Zaznaczam cały obrazek i klikając prawym przyciskiem myszy wchodzę w
Ustawienia manualne, i ustawiam szerokość i wysokość obszaru zaznaczania na 800 pikseli...
...i następnie
Przycinam obrazek do pożądanego rozmiaru.
Następnie wklejam logo...
...i zapisują gotowe zdjęcie Marco Colombo. Które prezentuje się następująco:
Zapraszam do komentowania, dzielenia się własnymi uwagami i umieszczania ciekawych grafik na tle których umieścić można fotografowane modele.