[Tutorial] Podstawki pod modele...

All Posts
Forum IndexWarsztatPoradniki...

#1: [Tutorial] Podstawki pod modele... Author: quidamcorvus , Location: Katowice/Żory, śląskie Post Posted: Wt marca 05, 2013 05:47 PM
    ----
Ponieważ szanowne państwo-draństwo pytało ostatnio jak robię podstawki, postanowiłem w ramach odpowiedzi i przy okazji malowania Ścierwowozu napisać poniższy poradnik.


Do wykonania podstawek pod modelami Nieumarłych używam:
- Ziemi do kwiatów
- Kleju Wikol
- Farb: Battlefield Brown i Battlefield Green z P3 oraz Graveyard Earth i Rotting Flesh z GW
- Pigmentów Vallejo: Burnt Umber i Burnt Sienna

Natomiast do zrobienia roślinności wykorzystałem:
- Winter Tuft 6mm od The Army Painter
- Dwa kolory chrobotka reniferowego
- Kolorowe nasiona brozy
- Oraz zasuszone gałązki znalezione w lesie.

Według zasad gry Warhem FS model Ścierwowozu jest machiną wojenną osadzoną na podstawce rydwanowej o wymiarach 100 x 50 mm. Niestety w chwili rozpoczęcia malowania figurki nie posiadałem potrzebnej podstawki, postanowiłem więc połączyć ze sobą dwie mniejsze podstawki o wymiarach 50 x 50 mm. Szczelinę pomiędzy podstawkami wypełniłem masą modelarską.

Następnie, nie czekając na pełne zaschnięcie masy nałożyłem na podstawkę ziemię do kwiatów zmieszaną z klejem Wikol. Niestety po zaschnięciu masy i wyschnięciu kleju podstawka wypaczyła się nieco, więc złamałem ją w miejscu łączenia i skleiłem ponownie, tym razem otrzymując płaską podstawę pod model - stąd na pierwszym zdjęciu widać miejsce w którym połączone są ze sobą mniejsze podstawki.

Samo malowanie rozpocząłem od dość niechlujnego nałożenia farby Battlefield Brown. Następnie rozpocząłem rozjaśnianie nakładając kolejno farby Battlefield Green oraz Graveyard Earth i Rotting Flesh. Przy czym drybrushem została nałożona praktycznie tylko ostatnia farba.

Jak zapewne państwo-draństwo zauważyło użyłem ziemi do kwiatów zamiast piasku. Moim zdaniem faktura jaką otrzymuje się po wyschnięciu kleju jest dużo ciekawsza i bardziej naturalna niż sam piasek.


Po nałożeniu pożądanych kolorów przyłożyłem do podstawki model Ścierwowozu by zobaczyć gdzie powstaną wolne powierzchnie, które warto zagospodarować. Następie klejem Wikol przykleiłem roślinność i odstawiłem podstawkę na czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia nałożonych wcześniej farb oraz kleju.

Ostatnim krokiem jest nałożenie pigmentów, przy czym staram się to robić w taki sposób, by na podstawce uzyskać coś na kształt maskowania moro. A dla uzyskania różnej intensywności barwy mieszam pigment z popiołem z kadzidełek, który zresztą nakładam także na całą podstawkę.

Ostatni krok to pomalowanie krawędzi podstawki. Jest to o tyle ważne, że brudne, nieestetyczne krawędzie mogą zepsuć efekty pracy włożonej w przygotowanie bazy pod model.
A tak Ścierwowóz prezentuje się ze skończoną podstawką.


#2: [Tutorial] Podstawki pod modele... Author: Izwor , Location: Wrocław Post Posted: Wt marca 05, 2013 09:19 PM
    ----
Bardzo dobry i pomocny poradnik!
Na pewno mi się przyda.

#3: [Tutorial] Podstawki pod modele... Author: Kapitan_Hak Post Posted: Śr marca 06, 2013 08:44 PM
    ----
Porządnie przygotowanych i przydatnych tutoriali nigdy za wiele - dzięki Smile !

Przy okazji będę musiał spróbować sposobu z ziemią do kwiatów zmieszaną z wikolem zamiast tradycyjnej mieszanki piaskowej.

No i dzięki Tobie poznałem nazwę "chrobotek reniferowy" Razz !

#4: [Tutorial] Podstawki pod modele... Author: quidamcorvus , Location: Katowice/Żory, śląskie Post Posted: Cz kwiet 18, 2019 06:57 AM
    ----
Poradnik pierwotnie został opublikowany na moim blogu DansE MacabrE, do lektury którego serdecznie zachęcam.


Karnawał Chaosu często występuje przed publiką na deskach teatru lub cyrku, którym zwykle jest ich toczony rozkładem Powóz.

Budowę rozpocząłem od wypełnienia szczelin w podstawkach zapałkami, a następnie przyciąłem do odpowiednich rozmiarów drewniane listewki.

Listewki przyciąłem tak, żeby otrzymać stos dłuższych i krótszych desek, które następnie na przemian przykleiłem klejem do drewna do podstawek.

Gdy klej na podstawkach wysychał, ja umieściłem figurki na pinach, które po wywierceniu otworów przykleiłem do podstawek. Następnie całość wzmocniłem klejem cyjanoakrylowym.

Na koniec wywierciłem otwory imitujące miejsca na gwoździe oraz pomalowałem całość farbą podkładową i czarnym washem.

#5: [Tutorial] Podstawki pod modele... Author: quidamcorvus , Location: Katowice/Żory, śląskie Post Posted: Pt May 31, 2019 08:43 AM
    ----
Dziś mam dla Was czwarty i ostatni poradnik, w którym pokażę Wam jak szybko pomalować podstawki przedstawiające zniszczone deski.

Do pomalowania podstawek, oprócz farby podkładowej - Surface Primer Grey od Vallejo użyłem także shade oraz technical od Games Workshop i light rust od AK Interactive.

O tym jak zrobiłem podstawki możecie przeczytać TUTAJ.

Po wyschnięciu kleju i nawierceniu otworów pomalowałem podstawki farbą podkładową Surface Primer Grey od Vallejo, a po wyschnięciu nałożyłem obficie shade Nuln Oil.
Następnie używając Druchii Violet oraz Carroburg Crimson zrobiłem równoległe linie, które podkreśliłem cienkimi kreskami Surface Primer Grey od Vallejo, do którego dodałem kilka kropel białej farby.
W kolejnym kroku w wybranych miejscach zrobiłem przebarwienia z Coelia Greenshade oraz Drakenhof Nightshade i na całość nałożyłem Agrax Eartshade.Po wyschnięciu shadów całość zdrybrushowałem Surface Primer Grey zmieszanym z białą farbę rozjaśniając krawędzie i nadając całości chropowatego wyglądu.Przedostatni krok, to wypełnienie szczelin pomiędzy deskami technicalem Nurgle's Rot, który nakładałem grubo i obficie.I na koniec otwory w deskach wypełniłem kroplami light rust od AK Interactive.
Forum IndexWarsztatPoradniki...
Page 1 of 1