Ciekawostki

All Posts
<
1 2 3 ... 23 24 25
>
Forum IndexBery & bojki

#16: Ciekawostki Author: Grzegorz , Location: Warszawa Post Posted: Wt marca 22, 2011 08:59 PM
    ----
Dostępność pirackich wersji fotoshopa w necie i jemu pochodnych sprawia, że ten aparat traci rację bytu. Poza tym już dawno stwierdziliśmy z kumplami, że to co widzimy na zdjęciach na gronofacebookowych stronach rzadko odpowiada rzeczywistości. Nawet niektóre dziewczyny z mojej klasy w internecie wydają się atrakcyjne.

coś z innej beczki
jaramsie.pl/2kd6xdg_ar9z0y
Jak widać chłopak jest wszędzie. Zastanawiam się czy to nie on odpowiada za szybkie znikanie mojej ulubionej wędliny z lodówki.

#17: Ciekawostki Author: Skavenblight , Location: Warszawa Post Posted: Wt marca 22, 2011 10:43 PM
    ----
Mi by wystarczył aparat z "Anty-Zjeb-mode", który naprawiałby wszystkie debilne miny jakie zwykle robię na zdjęciach... najlepsze fotki, jakie mi do tej pory zrobiono, były ze ślubu & wesela, ale to czynił fotograf. Zwykły śmiertelnik ma pecha do uchwycenia mnie akurat z idiotycznym wyrazem twarzy... hmmm. Może ja po prostu tak mam? Wink

Inna rzecz, że fotki na portalach społecznościowych (fuuu) są albo poprawiane chamskim fotoszopem (w stylu wielkie cycki i wraz z nimi wygięta półka w tle), albo chamsko naturalistyczne Wink I w obu przypadkach może być z nimi sporo śmiechu Wink

#18: Re: Ciekawostki Author: quidamcorvus , Location: Katowice/Żory, śląskie Post Posted: Śr marca 23, 2011 03:14 PM
    ----

Wikipedia wrote:
Golec (Heterocephalus glaber) – gatunek gryzonia z rodziny kretoszczurów, żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej (centralna Somalia, centralna i wschodnia Etiopia, centralna i wschodnia Kenia i Dżibuti)[3][2]. Jedyny przedstawiciel rodzaju Heterocephalus. Gryzoń ten buduje rozległe podziemne kolonie, prawie nigdy nie wychodzi na powierzchnię. Żywi się korzeniami i bulwami roślin. Prawie zupełnie pozbawiony owłosienia i ślepy. Stada złożone z 20 do 300 osobników żyją razem w systemie podziemnych korytarzy. Golce mają potężne siekacze, m.in. do kopania w ziemi. Niezwykłą cechą tego gatunku jest struktura eusocjalna jego kolonii, przypominająca kolonie pszczół, z podziałem na kasty - królowe i dominujące samce oraz powstrzymujące się od rozmnażania robotnice i robotników obojga płci. Tylko jedna samica (królowa) oraz jeden do trzech samców rozmnażają się w stadzie. Królowa jest niezwykle wrogo nastawiona do innych samic zachowujących się niezgodnie ze swoją kastą - produkujących hormony powodujące przemianę w królową. Po śmierci królowej jedna z samic przejmuje jej rolę, zwykle po zaciekłej walce z konkurentkami. Sporadycznie kolonia produkuje wędrowną kastę płciową, charakteryzującą się wyjątkowym otłuszczeniem, której zadaniem jest migracja do innej kolonii w celu wymiany genów.

Rozmiary:

* typowe osobniki: 8–10 cm / 30–35 g
* królowa jest dużo większa, zwykle powyżej 50 g, niekiedy do 80 g.

W skórze osobników tego gatunku brakuje kluczowego dla przewodzenia bólu neurotransmitera. W związku z tym nie odczuwają one bólu (zadraśnięć, otarć). Jeżeli jednak wstrzyknąć im brakujący neurotransmiter, odczuwają ból identycznie jak inne ssaki.[4]


Przypisy
1. ↑ Heterocephalus glaber w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
2. ↑ 2,0 2,1 Heterocephalus glaber. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
3. ↑ Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Heterocephalus glaber. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 30 października 2009]
4. ↑ Park, T.J. i wsp. (2008). Selective Inflammatory Pain Insensitivity in the African Naked Mole-Rat (Heterocephalus glaber) PLoS Biology, 6, 1, p. e13.#19: Ciekawostki Author: Skavenblight , Location: Warszawa Post Posted: Śr marca 23, 2011 04:14 PM
    ----
A ja myślałam, że to bezwłose szczury są brzydkie Wink

Ciekawy zwierz.

#20: Re: Ciekawostki Author: Repentia.Vlk , Location: Frederheim Post Posted: Śr marca 23, 2011 04:24 PM
    ----
Podobno to jedyny ssak, który na raka nie choruje. Oglądałam jakiś materiał w TV z którego wynikało, że naukowcy eksperymentują na zwierzaku w celu pozyskania jakiś leków dla ludzi.

#21: Ciekawostki Author: Kapitan_Hak Post Posted: Śr marca 23, 2011 04:48 PM
    ----
Paskudny, ale sympatyczny. Klan Moulder byłby zainteresowany.

#22: Re: Ciekawostki Author: Skavenblight , Location: Warszawa Post Posted: Śr marca 23, 2011 04:51 PM
    ----
Kapitan_Hak wrote:
Paskudny, ale sympatyczny. Klan Moulder byłby zainteresowany.
Dodajemy kretoszczury do bestiariusza Karak Zorn? Wink

#23: Ciekawostki Author: Kadzik , Location: Warszawa Post Posted: Śr marca 23, 2011 04:54 PM
    ----
Zasady: Nie czuje bólu, Ślepy jak kret, Brzydal, Despotyczna Samica Razz

#24: Ciekawostki Author: M.T. , Location: Brwinów Post Posted: Śr marca 23, 2011 06:05 PM
    ----
Wzbudza nienawiść w skavenach (bo co to za szczur bez włosów?) Razz

#25: Re: Ciekawostki Author: Dwalthrim , Location: Grodzisk. Maz Post Posted: Śr marca 23, 2011 06:35 PM
    ----
Raczej panikę , że złapią jakiegoś syfa i wyłysieją Razz

#26: Ciekawostki Author: Grzegorz , Location: Warszawa Post Posted: Śr marca 23, 2011 07:10 PM
    ----
Quote::
Kilka lat temu w kalifornijskim jeziorze Mono odkryto ekstremalne bakterie, które żyły mimo obecnych w środowisku ogromnych stężeń arsenu - pierwiastka śmiertelnie trującego dla większości organizmów. Wkrótce okazało się, że bakterie te nie tylko tolerują arsen, ale wręcz potrzebują go do życia. Naukowcy wyhodowali te bakterie w podłożu BEZ fosforu, za to zawierającym arsen. Doświadczenie proste, wynik bardzo zaskakujący. Bo bakterie urosły:)

Co w tym szczególnego?

Jednym z dogmatów* nauki jest fakt, że wszystkie organizmy do życia potrzebują sześciu podstawowych pierwiastków, są to:

C węgiel

H wodór

O tlen

N azot

S siarka

P fosfor

Pierwiastki te budują podstawowe elementy komórki: kwasy nukleinowe (DNA, RNA), białka, lipidy. Fosfor jest niezbęnym elementem występującym w nukleotydach - cegiełkach tworzących kwasy nukleinowe, ale także biorących udział w przemianach energetycznych w komórce. Tymczasem nowoodkryta bakteria** w cząsteczkach tych nie ma fosforu, tylko arsen. Arsen ma budowę chemiczną podobną do fosforu - dlatego może go zastąpić, dlatego też dla innych organizmów jest szkodliwy. Łańcuch DNA z arsenem jest mniej stabilny, być może w tej bakterii "stabilizuje" go temperatura panująca w jeziorze (teoretycznie w niższej temperaturze reakcje zachodzą wolniej, a wiele ziązków jest stabilniejszych), prawdopodobnie w stabilizowaniu DNA biorą też udział odpowiednie białka.

Doniesienie to jest niezwykle ciekawe, jednocześnie otwiera wiele pytań z zakresu biologii komórki, ewolucji, chemii organicznej, biofizyki, a także astrobiologii. Ten tekst nie miał być o odkryciu życia pozaziemskiego, gdyż ono dotyczy jednej bakterii z pewnego jeziora, a nie mikroba przywiezionego z Kosmosu. Odkrycie to pozwala na pewne spekulacje ze strony zwolenników teorii, że życie przybyło na Ziemię z Kosmosu oraz możliwości istnienia jakiejś formy życia gdzieś we Wszechświecie, oraz, że to życie nie musi być oparte na dokładnie takich samych cząsteczkach jak życie ziemskie. Jednak podkreślam, znaleziono bardzo interesujące bakterie w jeziorze o wysokiej zawartości arsenu, który został między innymi wbudowany w DNA tych bakterii. Nie jest to żaden dowód na istnienie życia pozaziemskiego.

Pytań pozostaje wiele, w tej chwili muszę poszukać publikacji:). Albo nawet poczekać na nią, aż się ukaże. Odkrycia dokonali naukowcy z NASA.

*fascynujące, jak kolejne dogmaty zostają podważone przez niezwykłe wyjątki. A może są to wyjątki potwierdzające regułę?

**update: szczep został nazwany GFAJ-1 i należy on do Halomonadaceae, do klasy gammaproteobakterii, a więc tej samej, co nasza znajoma E. coli


Kurde a ja za pominięcie fosforu dostałem na biologii jedynke.

#27: Re: Ciekawostki Author: wielebny_Rafael Post Posted: Śr marca 23, 2011 08:00 PM
    ----
quidamcorvus wrote:
Golec (Heterocephalus glaber) – gatunek gryzonia z rodziny kretoszczurów

Wygląda jak pies sąsiada.

quidamcorvus wrote:
Sporadycznie kolonia produkuje wędrowną kastę płciową, charakteryzującą się wyjątkowym otłuszczeniem, której zadaniem jest migracja do innej kolonii w celu wymiany genów.

A może pies sąsiada to ten od genów, wyemigrował i się z sąsiadem gen-kują ........

#28: Re: Ciekawostki Author: Adasko , Location: Września / Poznań Post Posted: Śr marca 23, 2011 11:09 PM
    ----
Z tego co mi wiadomo, koleżanka miała takiego.
A na pewno widziałem jej zdjęcie, w jej pokoju, z czymś takim.

#29: Re: Ciekawostki Author: Findar , Location: Katowice Post Posted: Cz marca 24, 2011 08:12 AM
    ----
Surprised a może tylko czymś bardzo podobnym, na pewno nie było żadnego kolegi w pokoju razem z nią? Cool

#30: Ciekawostki Author: Grzegorz , Location: Warszawa Post Posted: Cz marca 24, 2011 01:47 PM
    ----
Ciekawe co Freud miałby do powiedzenia na temat fascynacji takimi zwierzętamiForum IndexBery & bojki
<
1 2 3 ... 23 24 25
>
Page 2 of 25