Azylium  
_TOGGLE_TOGGLE
_TOGGLE Menu główne

_TOGGLE Polecamy



































_TOGGLE Styl
Each user can view the site with a different theme.
Themes marked with a * also change the forum look.

ForumsPro › Oddział WARHEIM FS › Dyskusja ogólna [Warheim FS] › FAQ...
FAQ...
Pytania & odpowiedzi, spostrzeżenia, propozycje i modyfikacje.
Users browsing this topic: Brak
Post new topic This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Wersja do druku

1 2 3 ... 22 23 24
>
View previous topic :: View next topic
Author Message
The following users give thanks for this topic Gabriel_Daco - Cz paźdź 04, 2012 09:31 AM
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz wrz 27, 2012 10:23 AM
Reply with quote

Q: Czy można kupić Pistolety wykonane z Gromlilu lub Mithrilu?
A: Z Gromrilu i Mithrilu można wykonać tylko oręż do walki wręcz, a uściślając taki, który jest wymieniony w podrozdziale Broń używana do walki wręcz.
Ponieważ pistolety są wyszczególnione w w/w podrozdziale, to można zakupić wykonane z tego metalu pistolety, ale właściwości konkretnego metalu będą działały tylko w walce wręcz.

Q: Czy model stojąc na poziomie stołu może zaszarżować wroga stojącego w odległości 1" od drabiny o wysokości 2,5" opartej o ścianę na piętrze budynku. Czy model szarżowany ma jakieś profity, że tak stoi?
A: Jeżeli widzi wrogi model i przeciwnik jest w zasięgu szarży to może zaszarżować. Poza tym należy zastosować się do poniższych zapisów:
Quote::
Modele ustawione do 1” za murem, żywopłotem, czy inną przeszkodą lub stojące do 1" od szczytu schodów czy drabiny mogą zająć pozycje do ich obrony. W takim przypadku należy model natychmiast dostawić do przeszkody lub schodów albo drabiny. Wróg, chcąc zaatakować obrońcę w walce wręcz, musi to zrobić w zwykły sposób, a więc wykonując szarżę. Atakujący model nie musi fizycznie przekraczać przeszkody, a wręcz nie może tego zrobić, gdyż jest broniona. Zamiast tego model ustawia się po drugiej stronie przeszkody, na wprost obrońcy.
Model szarżujący na wroga za bronioną przeszkodą czy stojącego u szczytu schodów lub drabiny nie uzyskuje premii, które normalnie wynikają z szarży i walczy w taki sposób, jakby włączył się do walki już w poprzedniej turze. Oznacza to, że nie uzyskuje automatycznie pierwszeństwa działania, lecz działa zgodnie z porządkiem INICJATYWY, nie otrzymuje premii do broni za używanie kopii czy innych broni, które premiują szarżujących, nie będą również działały zasady specjalne związane z szarżą i tak dalej.
Zasadzie tej nie podlegają atakujące wroga modele ze zdolnością LOT.
Broniący przeszkody model, może związać walką maksymalnie tyle modeli, ile stykałoby się z jego podstawką, gdyby ustawić je w linii prostej.

Q: Czy postacie ze zdolnością, dzięki której automatycznie zdają testy oparte na CP są automatycznie odporne na: działanie trucizn takich jak na przykład Jad Mantikory, problem głodu narkotykowego. I czy dotyczy to także testów CP koniecznych przy używaniu np. Kart Tarota?
A: Tak. Takie modele automatycznie zdają wszystkie testy oparte na współczynniku CECHY PRZYWÓDCZE.

Q: Czy Wielka Broń z Ithilmaru uderza pierwsza?
A: Z Ithilmaru, tak.

Q: Czy Nieumarli są odporni na choroby wywołane Magią Nurgla?
A: Nieumarli nie są odporni na choroby wywołane Magią Nurgla i odczuwają efekty tak jak każdy inny model na który zaklęcie działa.

Q: Czy konie w Czarnej karocy skoro są Martwe (Undead) automatycznie zdają reakcje zwierząt?
A: Nie.

Q: Czy Czarna Karoca daje prestiż jako machina + duży cel czy tylko machina? Czy jeździec też zalicza się do prestiżu jako duży cel czy tylko konia doliczamy?
A: Wszystko się liczy. Duży cel 20 + machina 25 + model 5.

Q: Na łowcę czarownic szarżuje wróg, łowca uzbrojony w pistolet strzałkowy i miecz deklaruje bezpośredni strzał czy w dalszej walce może zmienić pistolet na tarczę?
A: Jeżeli wróg szarżuje na łowcę czarownic, to model łowcy nie może użyć bezpośredniego strzału - BEZPOŚREDNI STRZAŁ przysługuje jedynie w trakcie szarży.
Nawet gdyby to łowca czarownic szarżował, to nie może w kolejnych turach zmienić pistoletu strzałkowego na tarczę.

Q: Czy można strzelać do uciekających modeli, które uciekają w wyniku niezdanego Testu Rozbicia?
A: Nie.

Q: Gdy drużyna korzysta z umiejętności strateg to czy jej modele mogą latać?
A: Nie, ponieważ:
Quote::
STRATEG (TYLKO DOWÓDCA)
Bohater odebrał szkolenie od tileańskich strategów i taktyków. Po rozstawieniu, ale przed rzutem ustalającym komu przypadnie pierwsza tura, każdy ze sprzymierzonych modeli może natychmiast wykonać ruch, ale nie może biegać oraz latać i nie może szarżować. Taki ruch modelu uznawany będzie za ruch na potrzeby strzelania w najbliższej turze.

Q: Czy w trakcie składania kompanii mogę już wrzucić jakiś ekwipunek do skarbca, a jeżeli się nie da to co się dzieje gdy kupie za dużo ekwipunku dla jednej z postaci?
A: Nie. Dopiero po pierwszej potyczce. Nie można kupić za dużo ekwipunku. Jak zostają jakieś ZK to można je schować do skarbca.

Q: Łowca czarownic ma miecz, pistolet pojedynkowy i tarczę. Szarżuję na Zwierzoczłeka. Czy mogę wykonać bezpośredni strzał z pistoletu, a potem walczyć mieczem i tarczą? Czy jak wykonam bezpośredni strzał, to potem atak wykonuje kolbą pistoletu?
A: Model walczy mieczem i pistoletem pojedynkowym.

Q: Czy jest kara za strzelanie z drugiej ręki?
A: Nie ma kary.

Q: Czy jeżeli model ma prawo do przerzutu ataków to oznacza to, że przerzuca tylko nieudane trafienia?
A: Jeśli nie napisano inaczej to możesz przerzucić tylko nieudane trafienia:
Szermierz wrote:
...ma prawo do przerzutu wszystkich nieudanych ATAKÓW...
Nienawiść wrote:
prawo do przerzutu wszystkich nieudanych rzutów na trafienie...

Q: Czy model może chodzić/biegać tyłem lub bokiem?
A: Model biega/chodzi/lata przodem. Kierunek w którym poruszy się model gracz wybiera na początku fazy.

Q: Czy sztandar Stratega działa niezależnie od umiejętności strateg?
A: Nie.

Q: Czy jak Skink rzuci siecią i trafi a potem drugi Skink rzuci oszczepem i trafi, zrani oraz przebije pancerz , to nie wykonuje się rzutu na efekt zranienia? Bo siecią oplątany model traktujemy jako oszołomiony.
A: Tak.

Q: Czy bonus z umiejętności Rusznikarz obejmuje, rzut = 1 na Tabelę niewypału?
A: Jeśli miał miejsce niewypał, czyli model w rzucie na trafienie bronią "zawodną" wyrzucił 1, to należy wykonać rzut K6: wynik 2+ oznacza, że do rzutu K6 na efekt niewypału, czyli do rzutu na TABELĘ NIEWYPAŁU! BRONI PROCHOWEJ otrzymuje +1.

Q: Umiejętność Czarostwo - pozwala rzucać czary i nosić pancerz. Rozumiem, że daje też prawo kupowania pancerzy magiem? Bo umiejętności siłowe, które pozwalają nosić pancerz nie są dla magów zazwyczaj dostępne. Jakie pancerze mogę kupować?
A: Tak, umiejętność Czarostwo pozwala nosić Magom pancerze.
Nie daje prawa kupowania pancerzy magiem o ile nie ma on takich na swojej liście ekwipunku. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by inny z bohaterów kupił pancerz dla drużynowego maga i przekazał czarodziejowi w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce.
Jak wynika z powyższego Magowie mogą więc nosić pancerze dostępne dla drużyny w której służą, chyba że drużyna zdobędzie jakiś inny pancerz w inny sposób.
Quote::
Czarostwo:
Magister Magii, który posiadł tę umiejętność poznał kolejne sekrety Magii Bitewnej. MAG może chronić się w walce dowolnym pancerzem i rzucać zaklęcia, ignorując ograniczenia wynikające z zapisów LISTY EKWIPUNKU. Należy jednak zauważyć, że zdolność nie pozwala na używanie Zbroi Chaosu.

Q: Czy np wg zasady Dregowie kupując przedmiot o wartości 60ZK musze dopłacić k6+2k6 ZK, nie wiem jak interpretować słowo 'kolejne'.
A: To znaczy, że za Miecz zapłacisz 10+K6 zk, a za Jad zielonego skorpiona wart normalnie 75+3K6 zk zapłacisz dodatkowe +3K6. Kolejne "nie oznacza" kumulacji.

Q: Jak interpretować +1 do rzutu na trafienie? Czy odnosi się to do kostki, o oczko lepiej?
A: Dodaje się modyfikator do wyniku rzutu na trafienie. Jeśli jest +1 do trafienia, a na kostce wypada 3 to w sumie jest 4.

Q: Chodzi o czar Furia Feniksa. Na kogo on działa?
1. Na istoty które w fazie rzucania były pod wzornikiem, nawet jeżeli w kolejnych rundach się rozpierzchły?
2. Na kolesi, którzy mają nieszczęście akurat znajdować się pod wzornikiem, nie ważne od ilu rund się pali?
A: 1

Q: Z jakiego tytułu, bicz (jako broń ręczna) zwiększa pancerz w połączeniu z tarczą? To trochę się mija z logiką, jeśli traktujemy tę premię jako efekt fechtunku.
A: Z tego tytułu że jest bronią ręczną. Zauważ, że trzymając się logiki toporem i młotem też się nie fechtuje.

Q: Czy można strzelić do walki jeśli przeciwnik walczy z postaciami ze zdarzenia losowego ?
A: Tak.

Q: Czy można przerzucić rzut w wyniku którego wypadło Przekleństwo Tzeentcha używając Talii Kart Tarota?
A: Nie:
Quote::
[...] Ponadto, o ile w opisie umiejętności, przedmiotu bądź zasady specjalnej nie podano inaczej, nie można wykorzystać przerzutu aby uchronić przed Przekleństwem Tzeentcha.

Q: Gracz wylosował same negatywne mutacje dla bohaterów, czy jest możliwość, żebym zresetował bandę przed pierwsza potyczką i powtórzył wszystkie rzuty?
A: To kwestia dogadania się z przeciwnikiem (ja bym się nie zgodził. No bo, gdybyś wylosował same pozytywne, wylosowałbyś ponownie gdyby przeciwnik tego chciał?).

Q: Czy stronnik który awansuje na bohatera uzyskuje dostęp do listy ekwipunku bohaterów?
A: Stronnik, który awansuje na bohatera uzyskuje dostęp do listy ekwipunku bohaterów. Oczywiście pod warunkiem, że może używać oręża i pancerza.

Q: Czy przy tworzeniu bandy Krasnoludów z Gór Krańca Świata można wyposażyć bohatera w broń z Gromrilu?
A: Nie. Krasnoludy nie mają jej na liście ekwipunku. Co więcej, nawet później bohater musi najpierw nauczyć się umiejętności fechmistrz, a dopiero później może władać orężem z Gromrilu.

Q: Czy tworząc bandę Krasnoludów z Gór Krańca Świata albo Zabójców, można wyekwipować bohatera w broń/pancerz runiczny lub wyposażony w koncepty?
A: Nie. Zresztą podobnie, w trakcie rekrutacji, gracz nie może wyposażyć innych kompanii w magiczne przedmioty.

Q: Czy bohaterowie bez umiejętności kawalerzysta mogą jeździć na wierzchowcach?
A: Tak. Umiejętność kawalerzysta pozwala przerzucić test jeździectwa.

Q: Czy rekrutując stronnika można sprzedać jego ekwipunek i wyposażyć go w inny?
A: W trakcie rekrutacji można dokupić bohaterowi/stronnikowi dodatkowy ekwipunek natomiast sprzedać jego własności można dopiero po rozegraniu potyczki.

Q: Czy zamianę trzech wylosowanych Kart Zadań Specjalnych na dwie jest dozwolona tylko raz?
A: Tak.
Quote::
Jeśli gracz uzna, że nie pasują mu wylosowane karty, może włożyć je ponownie do talii, przetasować i ponownie wylosować 2 karty. Następnie karty losuje kolejny z graczy.

Q: Czy po wygraniu potyczki, zwycięska drużyna zbiera wszystkie kosztowności? Zakładamy, że przeciwnik został rozbity i uciekł oraz nie ma żadnego ograniczenia ilości tur.
A: Jeśli w scenariuszu nie napisano inaczej to gdy przeciwnik się rozbija można spróbować podnieść resztę znaczników gracz ma na to tyle tur ile zajmuje przeciwnikowi dotarcie do krawędzi ostatnim uciekającym modelem (w tym czasie nie można już ich dobijać ale można realizować wytyczne scenariusza lub kart zadań).

Q: Jeśli jednostka stoi w lesie i za murkiem to czy dostaje osłonę lekką i ciężką czy też stosuje się tylko najwyższy modyfikator?
A: Model może być tylko za jedną osłoną, a więc stosuje się najwyższy modyfikator.

Q: W sekwencji po potyczce gracz chce kupić 2 miecze ale ze względu na bandę wampiry/zwierzoludzie/itd. musi dodać k6 koron do ceny przedmiotu. Czy za każdy miecz wykonuje się rzut k6 czy jeden za wszystkie przedmioty?
A: Wykonuje się rzut K6 za każdy miecz.
Quote::
Nieumarli za każdy zakupiony w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce przedmiot muszą zapłacić dodatkowym złotem.

Q: Czy podczas potyczek można schować się do budynków o zamkniętej zabudowie?
A: Tak. Tyle, że wówczas model traktowany jest tak, jakby wyszedł poza stół. A wchodzenie na wieże zamkniętych budynków rozwiązaliśmy w ten sposób, że model traktowany jest tak, jakby był poza stołem i pokonuje jeden poziom wieży na rundę.

Q: Czy podczas walki można zmieniać broń - model szarżuje z bronią wielką , po pierwszej rundzie zmienia broń na broń ręczną i tarcze?
A: Nie można. Chyba, że model dysponuje zasadą ZBROJNY PO ZEMBY, tak jak Herszt Orków, czy TOPORY POGROMCÓW, której podlegają Trollobójcy.

Q: Centigor który w wyniku rzutu na Tabelę poważnych obrażeń wylosował Furię. Sam ma zasadę alkoholizm i może wyrzucić 1 na początku tury - czyli podlegać głupocie. Zasady furii mówią , że model jest odporny na psychologie więc nie powinien być głupi. W jaki sposób to rozpatrzyć?
A: W fazie rozpoczęcia tury wykonuje się rzut na alkoholizm. I dopóki model Centigora podlega zasadzie specjalnej Furia (którą otrzymał w wyniku rzutu na tabelę poważnych obrażeń), wynik 1 na alkoholizm oznacza, że do końca tury podlega efektom zasady Głupota. A wynik 2+, oznacza że podlega Furii.
Ale jeśli Furia zostanie wygaszona, np w wyniku Oszołomienia, czy Powalenia na ziemię to jedynie wynik 6 w rzucie na alkoholizm oznacza, że do końca bieżącej tury podlega efektom Furii.
Efekty alkoholizmu to nie psychologia (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi), dlatego zasada specjalna Furia przed nimi nie chroni.
Quote::
Na początku każdej tury, w fazie rozpoczęcia tury należy wykonać rzut K6. Wynik 1 oznacza, że w tej turze Centigor podlega efektom zasady specjalnej GŁUPOTA; rezultat 2-5 oznacza, że Centigor przezwyciężył działanie alkoholu, zaś wynik 6 oznacza, że do końca tury Centigor podlega efektom zasady specjalnej FURIA.

Q: Czy gdzieś w zasadach istnieje - zasada , przedmiot który permanentnie wyklucza działanie alkoholizmu ?
A: Nie. Ale przydają się przedmioty pozwalające na przerzuty testów.


Last edited by Pepe on Cz paźdź 04, 2012 01:48 PM; edited 2 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Wt paźdź 02, 2012 08:04 AM
Reply with quote

Q: Czy w przypadku awansu Minotaura na bohatera można zwerbować kolejnego Minotaura stronnika?
A: Nie ma znaczenia, czy jest to bohater czy stronnik w bandzie może być tylko jeden Minotaur.

Quote::
MINOTAUR: Dowódca może wcielić w zastępy drużyny jednego Minotaura.

Q: Tabela przychodów. Banda jest liczona jako poziom więcej, ale posiada umiejętność samowystarczalni i jest liczona jako dwa poziomy mniej. Co się dzieje jak banda osiągnie maksymalny poziom ludzi - czyli 20 w tabelce jest 16 +. Czy liczymy tylko do poziomu 16+ i potem od niego odejmujemy, czy też hipotetycznie podnosimy o poziom który nie jest uwzględniony i odejmujemy.
A: Liczy się od poziomu 16+, który jest maksymalny.

Q: Czy koszt magicznej zbroi dla dużego celu np. dla Minotaura jest podwójny?
A: Nie koszt takiej zbroi jest podstawowy.



Q: Czy postacie które w wyniku pogoni za uciekającym przeciwnikiem opuszczają pole potyczki "wychodzą za stół" wracają w następnej turze i mogą wykonać ruch?
A: Tak. Ponieważ:

Quote::
Pościg poza krawędź stołu:
Ścigający model, który wykona ruch do krawędzi stołu, porusza się poza stół. W kolejnej fazie ruchu (podczas wykonywania pozostałych ruchów), postać wraca na stół w tym miejscu, w którym go opuściła, skierowana w stronę pola walki. Model może wykonać zwykły ruch, ale nie może biegać.



Q: Czy przedmiotów Psia Łapka, Wiedźmie Mydło, Karty Tarota można użyć do modyfikacji/przerzutu wyniku rzutu kośćmi drużyny przeciwnika?
A: Z Psiej Łapki, Wiedźmiego Mydła oraz Kart Tarota może skorzystać jedynie model, który posiada przedmiot w ekwipunku.
Psia Łapka i Karty Tarota działają w czasie rozgrywania scenariusza lub w czasie sekwencji po potyczce. Wiedźmie Mydło działa tylko w czasie potyczki.

A: Przykład szarży:

M

W W W W W

Modele W szarżują na model M wszystkie szarże są możliwe do wykonania pod względem zasięgu.
Czy po dostawieniu będzie to wyglądało tak:

WMW
WWW

Czy też modele które dostawiają się od boku nie mogą wykonać szarży?
A: Modele dostawią się właśnie w taki sposób jaki został pokazany jak na powyższym przykładzie.

Q: Czy stygmat tzeentcha "podwojenie" działa na bohaterów będących magami, a dokładniej czy dzięki temu gracz może mieć dwóch magów i otrzymać za każdego kostki mocy i rozproszenia ?
A: Tak.

Q: Czy Odporność na magię się kumuluje? Przykładowo Krasnoludy mają Odporność na magię 2 i co się dzieje jeżeli będą kontrolowały obszar dający też Odporność na magię np. Magiczny Krąg?
A: Nie. Pod uwagę brana jest większa wartość.

Q: Rydwan w którym był woźnica i bohater uciekał i został dogoniony i wyłączony z akcji. W jaki sposób rozdziela się obrażenia w trakcie rozgrywania sekwencji po potyczce?
A: Osobno wykonuje się rzut dla woźnicy, bohatera, zwierzęta pociągowe (te traktowane są jak stronnicy) oraz rydwan.
Machiny a poważne obrażenia: wrote:

Quote::
Modele machin, które zostały Wyłączone z akcji zostają bezpowrotnie zniszczone, jeśli w czasie rzutu K6 na poważne obrażenia, na kostce wypadnie wynik 1 lub 2. Wynik 3 lub 4 oznacza, że uszkodzenia są na tyle poważne, że ich naprawa zajmie trochę czasu a machina opuszcza kolejną potyczkę, zaś wynik 5+ oznacza, że uszkodzenia były powierzchowne i machina jest gotowa do następnej rozgrywki.

Q: Czy na przedmiocie można zamontować tylko jeden mechanizm?
A: Tak.



Q: Czy aby korzystać z wierzchowca, bohater musi mieć wykupioną umiejętność kawalerzysta?
A: Umiejętność nie jest wymagana. Znajomość zdolności pozwala na przerzut testu jeździectwa.

Q: Czy inżynier/runesmith swoją szansę na wykucie/zbudowanie przedmiotu mogą zwiększyć jedynie poprzez użycie: Karty Tarota, Wiedźmiego Mydła, mechanizmu(runy) szczęścia?
A: Tak.

Q: Czy dowódca który wybrał umiejętność rewelator ma bonus już w tej fazie eksploracji czy dopiero po kolejnej potyczce?
A: Dopiero od kolejnej potyczki.







Q: Czy można zamienić zwierzę pociągowe na inne np konia na zimnokrwistego?
A: Nie.

Q: Czy z magicznego łuku można strzelać magicznymi strzałami?
A: Tak.

Q: Czy dosiadający wierzchowca może w walce wręcz oszołomić/powalić wroga i wyłączyć go z akcji?
A: Nie. Ponieważ:

Quote::
Kawaleria:
Termin kawaleria obejmuje jeźdźców dosiadających stworzeń wielkości konia, których wartość współczynnika ŻYWOTNOŚĆ wynosi 1. Modele takie osadzone są na tak zwanej kawaleryjskiej podstawce o wymiarach 25x50 mm. Modele kawalerii działają w większości w ten sam sposób, jak modele piechoty. Model kawaleryjski jest we wszystkich aspektach traktowany jako pojedynczy model. Jeśli ginie jeździec z gry usuwa się cały model. W przypadku modeli kawaleryjskich niemal zawsze (poza wyraźnie zaznaczonymi wyjątkami) używa się współczynników CECHY PRZYWÓDCZE, WYTRZYMAŁOŚĆ i ŻYWOTNOŚĆ jeźdźca.

To

Quote::
Uwagi:
Jeżeli model dysponujący kilkoma atakami zada przeciwnikowi kilka ran należy wykonać rzut za każdą ranę i zastosować najwyższy wynik z TABELI EFEKT ZRANIENIA. Model nie może w tej samej fazie walki wręcz wykonując kolejno ATAKI najpierw Oszołomić! lub Powalić na ziemię! wroga, a następnie wykonując kolejne ciosy Wyłączyć z akcji! przeciwnika.

Natomiast jeżeli bohater dosiada potwora, to może być tak jak napisałeś. Wówczas jeździec i wierzchowiec-potwór traktowane są jako dwa modele.
Jeden model Oszałamia/Powala na ziemię! a drugi Wyłącza z akcji!.


Q: W momencie kiedy dany model ucieka(niezdany test rozbicia), strzelający przeciwnik otrzymuje kary za to że uciekający "biegnie"?
A: Do modeli, które Uciekają! nie możesz strzelać.
Jeżeli modele gracza, który wygrał były związane walką wręcz to w turze rozbicia goni modele przeciwnika, który przegrał tak jak opisane to zostało w rozdziale Psychologia - Rozbicie. Ale w kolejnych, gdy przeciwnik zmierza do krawędzi stołu jego modele nie stanowią już zagrożenia - model zwycięzcy mają jeszcze czas na realizacje celów scenariusza, itd., ale nie strzelają i nie gonią już przeciwnika.

Quote::
Ruch modeli goniących:
[...]Należy zauważyć, że goniący nie kontynuują pościgu w kolejnych turach; pościg jest jednorazowym dodatkowych ruchem w pogoni za pokonanym i Uciekającym! wrogiem. Ponadto odzwierciedla to sytuację, w której dowódca woli nie rozdzielać drużyny, a same postacie zdają sobie sprawę, że samotne szwendanie się nie jest najbezpieczniejszym sposobem świętowania zwycięstwa.




Q: Co to są Ożywieńcy?
A: Ożywieńcy to wszystkie modele, które podlegają zasadzie Nieumarły: Wampiry, Zombie, Szkielety, Gnilce, Stregoica itd.

Q: Czy mechanizmy i runy na przedmiotach liczą się do prestiżu jak magiczne bronie?
A: Tak.

Q: W jaki sposób walczy rydwan i bohaterowie w nim z modelem wzbudzającym strach? Czy każdy zdaje osobno test CP tzn rydwan i bohaterowie? Czy też rydwan nie zdaje podobnie jak koń na którym jest jeździec?
A: Rydwan nie zdaje testu strachu bo nie ma CP i jest odporny na Psychologię. Test zdaje Woźnica i ewentualny pasażer.

Q: Jak widzi rydwan? Tak jak normalne piesze modele? Tzn całym bokiem?
A: Tak.

Q: W jaki sposób odbywa się rozjeżdżanie modeli przez rydwan?
A: Tak jak każdy ruch, rydwan porusza się z punktu A do punktu B po najkrótszej/najbezpieczniejszej drodze.

Q: Czy wolno użyć łapacza na walczący model w celu jego unieruchomienia?
A: Tak. Łapacz to oręż do walki wręcz.

Q: Czyli żeby złapać kogoś łapaczem model musi być z nim w kontakcie i walczyć?
A: W przypadku łapacza - tak.

Q: Czy łapaczem można się samoistnie schwytać?
A: Tak - dotyczy to każdej broni z cechą oręża unieruchamiający.

Q: Czy Czosnek który posiada bohater się w jakiś sposób zużywa?
A: Nie.

Q: Kucharska Księga aby działała musi byś w ekwipunku bohatera czy wystarczy, że jest w skarbcu?
A: Musi być w ekwipunku bohatera. .

Q: Czy Wiedźmie Mydło po użyciu znika z ekwipunku?
A: Nie.

Q: Czy elfy rekrutując po potyczce nowy model Łucznika muszą zapłacić podatek od uszu jeżeli dokupują mu np lekki pancerz?
A: Tak.

Q: Czy model bohatera uciekający generuje kostkę eksploracji jeżeli nie wybiegł za stół?
A: Kostkę eksploracji tracą modele które musiały rzucać na tabele poważnych obrażeń.

Q: Czy wrogi model będący w odległości większej niż jego współczynnik inicjatywa który widzi model przeciwnika stojący częściowo za zasłoną i który został ukryty, to czy ukrywająca się postać nadal jest ukryta?
A: Jeżeli model znajduje się za osłoną, to nie zostaje odkryty. Ponieważ:

Quote::
Ukrywanie się:
Model pozostaje Ukryty, dopóki znajduje się za osłoną (zobacz ROZDZIAŁ VI: STRZELANIE)...
[...]
Model zostanie dostrzeżony lub usłyszany bez względu na to jak dobrze Ukryje się. Postacie automatycznie wykrywają przeciwników, próbujących Ukrywać się, w promieniu ich INICJATYWY liczonej w calach.

Quote::
Osłona: wrote:
Model jest za osłoną, jeżeli w polu widzenia strzelającego znajduje się MNIEJ NIŻ POŁOWA celu. Jeżeli pojawią się problemy z podjęciem takiej decyzji, należy rozstrzygnąć wątpliwość za pomocą rzutu K6.

Q: Czy wrogi model będący w odległości większej niż jego współczynnik inicjatywa który widzi model przeciwnika całkowicie mimo, że ten jest ukryty za zasłoną, to czy ukrywająca się postać nadal jest ukryta?
A: Model widoczny całkowicie, nie znajduje się za osłoną, a więc nie może się ukrywać i zostaje odkryty.

Q: Czy postać walcząca bronią ręczną i tarczą dostaje bonus do Ochrony Pancerza?
A: Tak.

Q: W scenariuszu Zaginiona córka kupca oraz Zaginiony syn kupca w jakiej odległości od postaci eskortującego musi pozostać eskortowany?
A: W odległości 1".

Quote::
Syn kupca przyłączy się do dowolnego bohatera oraz tych stronników, którzy nie podlegają zasadzie specjalnej NIEUMARŁY, ISTOTA ETERYCZNA, LEŚNY DUCH oraz DEMON lub ZWIERZĘ, które na końcu fazy ruchu znajdą się w odległości do 1” od zagubionego.

Q: Czy modele zabite przez Wilka przywołanego z czaru nr 1 z domeny Bestii są brane pod uwagę w trakcie obliczania punktów gniewu?
A: Tak.

Q: Czy Wilki które pojawiają się na polu bitwy w wyniku zdarzenia losowego 25 Wataha wilków po wyłączeniu z akcji jednego z modeli graczy będą biegły/szarżowały na kolejne modele?
A: Tak. Będą szukały kolejnego, najbliższego celu.

Q: Czy gracz aby ocalić od pożarcia model wyłączony z akcji przez Wilki ze zdarzenia losowego 25 Wataha wilków musi w następnej turze podejść na odległość 6" innym modelem, czy też może to nastąpić w 3, 4... turze itd?
A: Tak. Zgodnie z zapisem, Wyłączony z akcji! model można uratować przed pożarciem, tylko w następnej własnej turze poprzez podejście na minimum 6".

Q: Czy modele wchodzące na stół w wyniku zdarzenia losowego też zdają test rozbicia?
A: Jeśli tak zaznaczono w opisie.

Q: Czy wierzchowiec podnosi limit modeli w drużynie?
A: Zależy.

Jeżeli jest to potwór (Wielki Orzeł, Wielki Pajonk czy Pegaz) i klasyfikuje się go jako stronnika, to tak, wlicza się do limitu modeli.

Jeżeli jest to wierzchowiec (koń bojowy, dzik) to liczy się jako ekwipunek i nie jest wliczany do limitu modeli.

Q: Czy jeśli zginął mi Tan mogę rekrutować kolejnego?
A: Nie. Ponieważ:
Quote::
Śmierć dowódcy:
Jeśli DOWÓDCA drużyny, który został Wyłączony z akcji! umrze w wyniku odniesionych obrażeń, to władzę nad kompanią obejmuje model bohatera, które współczynnik CECHY PRZYWÓDCZE jest najwyższy. Ponadto, model taki od tej pory zaczyna podlegać zasadzie specjalnej DOWÓDCA. Jeżeli w drużynie służy dwa lub więcej modeli bohaterów posiadających taką samą wartość współczynnika CP, to zwierzchność obejmuje postać która zdobyła więcej Punktów Doświadczenia. Jeżeli zaś, dwa lub więcej modeli dysponuje takim samym współczynnikiem CP oraz posiada tyle samo Punktów Doświadczenia, należy wykonać rzut kostką, aby określić który model bohatera obejmie przywództwo nad kompanią.
Należy zwrócić uwagę, że model DOWÓDCY, jest jedynym rodzajem postaci, której nie można rekrutować po śmierci poprzednika.
Wyjątkiem od tej zasady są drużyny Nieumarłych. W przypadku ostatecznej śmierci Wampira lub Księcia Grobowców, dowództwo nad kompanią przejmuje Nekromanta lub Licz. Jeżeli w drużynie nie służy Nekromanta lub Licz, czar utrzymujący przy nieżyciu ożywieńców zostaje rozproszony, a kompania zmienia się w stos kości i gnijącego mięsa. Modele Wampira oraz Księcia Grobowców są jedynym rodzajem przywódców którzy mogą być rekrutowani w czasie rozgrywania następnej sekwencji po potyczce, jeżeli takie wydarzenie będzie miało miejsce model Nekromanty lub Licza zrezygnuje z przywileju dowodzenia na rzecz Wampira czy Księcia Grobowców.
Kolejny wyjątek stanowią drużyny w których DOWÓDCA jest MAGIEM lub DUCHOWNYM lub KOWALEM RUN. W przypadku śmierci takiej postaci, nowo mianowany DOWÓDCA w momencie gdy osiągnie kolejny poziom doświadczenia, oprócz normalnej procedury związanej z awansem, zaczyna podlegać wymienionym w opisie drużyny ZASADOM SPECJALNYM dotyczącym poprzednika. Ponadto, od tej pory model uważany jest za MAGA lub DUCHOWNEGO lub KOWALA RUN i podlega wszystkim odpowiednim zasadom specjalnym.

Q: Jak rozpatrzyć następującą sytuację: Banda liczy 10 modeli dochodzą 2 wilki z czaru bestii. Przeciwnik WzA 5 modeli i 1 wilka. W związku z tym zabija 50% modeli, czy też wilka się nie wlicza i zabija mniej niż 50%?
A: Zabija poniżej 50%. Ponieważ:

Quote::
To zaklęcie musi zostać rzucone przed potyczką. Moc zaklęcia przyzywa K3 wilki, które zostają umieszczone w odległości do 8” od Bursztynowego Maga. Wilki, jeśli przeżyją potyczkę odchodzą po zakończeniu rozgrywki, ponadto zwierzęta nie są wliczane do limitu modeli w drużynie oraz nie są brane pod uwagę na potrzeby testu rozbicia.

Q: Co się dzieje przy trafieniu krytycznym z broni strzeleckiej jeżeli wypadnie rykoszet, a następnie ponownie wypada 6?
A: Nie ma kolejnego trafienia krytycznego. Ponieważ:

Quote::
Trafienia krytyczne:
[...]
Ponadto należy zauważyć, że każdy model może zadać tylko jedno Trafienie Krytyczne na fazę strzelania, a więc jeżeli postać posiada kilka strzałów to jedynie pierwsza 6 w rzucie na zranienie będzie traktowana jako Trafienie Krytyczne.

Q: Czy najemne ostrze może tak jak inni stronnicy zostać bohaterem?
A: Najemne ostrze nie może zostać bohaterem. Ponieważ rozwinięcia losuje się z tabeli rozwoju bohaterów.

Q: Ile znaczników kosztowności może nieść jeden bohater?
A: Jeśli w scenariuszu nie napisano inaczej, to nie ma ograniczeń.

Q: Jeżeli Widmo awansuje na bohatera to ilu tego typu stronników mogę rekrutować?
A: Czterech stronników. Piąte Widmo jest bohaterem.

Q: W jaki sposób podnosi się kilka znaczników kosztowności?
A: Powinno się to odbywać wg poniższych zasad:

Quote::
Znaczniki kosztowności mogą zostać podniesione, przez dowolny model bohatera, w fazie ruchu w czasie wykonywania pozostałych ruchów zgodnie z zasadami przedstawionymi w ROZDZIALE IIII: RUCH.

Quote::
Znacznik kosztowności:
W czasie rozgrywania scenariuszy, drużyny będą mieć styczność ze znacznikami kosztowności, które w grze WARHEIM - FANTASY SKIRMISH reprezentują wartościowe przedmioty, klejnoty oraz szlachetne metale, które mogą zostać zdobyte przez bohaterów już w trakcie rozgrywania potyczki.
Znaczniki kosztowności mogą zostać podniesione w fazie ruchu w czasie wykonywania pozostałych ruchów przez dowolny model bohatera, którego podstawka pozostaje w kontakcie ze znacznikiem. Bohater, który podniósł znacznik kosztowności nie może biegać oraz korzystać ze zdolności LOT, choć nadal może szarżować w zwykły sposób. Należy zauważyć, że modele nie mogą przekazywać sobie znaczników kosztowności. Ponadto, model który zostanie Wyłączony z akcji! lub będzie Uciekał! traci drogocenności. W przypadku zaistnienia powyższej sytuacji, znacznik kosztowności należy umieścić obok Wyłączonego z akcji! bohatera lub w miejscu, w którym model rozpoczął Ucieczkę!.

A więc, jeśli model w fazie ruchu, w czasie wykonywania pozostałych ruchów pozostaje w kontakcie ze znacznikiem, to można go podnieść i wykonać ruch. Lub można podejść do znacznika, tak aby pozostawał w kontakcie z podstawką modelu i podnieść go po wykonaniu ruchu. Kolejny ruch może wykonać dopiero w kolejnej turze. Nie można podejść, podnieść i pójść dalej.

Q: Jeżeli Widmo awansowało na bohatera to czy nadal jest aktualny wybór pomiędzy Wiedźmą a Widmem?
A: Tak. Widmo mimo, że jest bohaterem, nie przestaje być Widmem.

Q: Jeżeli Korsarz złapie niewolników to czy mogą oni być doświadczonymi niewolnikami po zapłaceniu odpowiedniej sumy?
A: Nie mogą być doświadczonymi niewolnikami. Nie można dopłacić, bo nie rekrutuje się ich tylko łapie.

Q: Czy dowódca kompani który osiągnął nowy poziom i wybrał umiejętność Rewelator już w momencie sprzedaży łupów z tej potyczki generuje dodatkowy łup?
A: Z opisu umiejętności jasno wynika, że nie.

Quote::
Rewelator (tylko dowódca):
Kompania dowodzona przez rewelatora cieszy się sporym bogactwem i szczęściem. Po zakończeniu rozgrywania scenariusza, jeśli DOWÓDCA nie został Wyłączony z akcji!, w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce, na potrzeby zasad sprzedaży Łupów kompania traktowana jest tak jakby sprzedała jedną część Łupu więcej, niż ma to faktycznie miejsce.

Podobnie jest z umiejętnością Ekonom, Felczer itd.

Q: Czy modele zdobywają pkt doświadczenia za zabicie modeli pojawiających się na stole np tych ze zdarzeń losowch?
A: Bohaterowie zdobywają PD, stronnicy nie (chyba, że w scenariuszu napisano inaczej).

Q: Jeśli Kowal Run chce wykuć talizman to czy po prostu płaci za wykucie runy czy musi kupić jakiś przedmiot typu pierścień czy amulet.
A: Płaci za wykucie runy.

Q: Czy bohater który ograbia przeciwnika np z pancerza, a już posiada pancerz wyrzuca go w momencie grabieży?
A: Jeśli ma pancerz to musi jeden odrzucić.

Q: Czy wyrzucony przedmiot przez bohatera może podnieść stronnik?
A: Nie może. Tylko bohaterowie mogą.

Q: Czy najemnicy mogą grabić?
A: Nie.

Q: Co się dzieje jeżeli machina którą obsługuje najemnik zostanie zniszczona?
A: Jeśli machina zostanie zniszczona, to trzeba nowego najemnika zatrudnić.

Q: Czy można ukraść rydwan?
A: Nie można ukraść rydwanu, bo jest klasyfikowany jako Stronnik, a nie jako Ekwipunek.

Q: Czy bohater posiadający łowczego ptaka dostaje +1 punkt doświadczenia jeżeli ptak wyłączy z akcji przeciwnika?
A: Tak.

Q: Czy bohater który posiada łowczego ptaka może oszołomić przeciwnika, a następnie go zaatakować w tej samej turze ptakiem?
A: O kolejności ataków decyduje Inicjatywa, ale teoretycznie jest to możliwe.

Q: Czy runa w ataku dystansowym pozwala dodać +1 do S z mechanicznego pancerza?
A: Tak. Ale +1 do S działa w przypadku każdej broni miotanej, której S zależy od S miotającego.

Q: Czy za pomocą Mistrzowskiej Runy Lotu można w reakcji na szarżę stać i strzelać?
A: Tak.

Q: Czy w momencie zaistniałych warunków:
1. Drużyna wygrała potyczkę i realizuje np. cele scenariusza.
2. Zwycięska drużyna poniosła straty przynajmniej 25%.
3. Na stole znajdują się postacie/stworzenia ze zdarzenia losowego/scenariusza.
4. Drużyna przegrana jeszcze nie opuściła pola bitwy.
powinna zdawać test rozbicia?
A: Tak. Jednak mimo to nadal jest drużyną zwycięską.

Q: Czy Ogr Miotacz Ołowiu który pojawia się w wyniku zdarzenia losowego 66 poza murami po opłaceniu żołdu może pozostać w drużynie?
A: Może. Chyba, że w szeregach kompanii służy już Ogr (Miotacz Ołowiu lub Ochroniarz).

Q: Co się dzieje jeżeli w wyniku zdarzenia losowego zaraza wszystkie modele muszą opuścić kolejną potyczkę w momencie rozgrywania kampanii?
A: Kompania pauzuje i nie bierze udziału w najbliższej rozgrywce.

Q: Czy bohater który zginie od zdarzenia losowego zaraza (w opisie jest że rzuty wykonuje się po zakończeniu potyczki) jest brany pod uwagę w momencie wykonywania rzutów na eksplorację i sprzedaży łupów?
A: Ginie zaraz po zakończeniu potyczki i nie bierze udziału w eksploracji i sprzedaży łupów.
Koniec potyczki następuje przed sekwencją po potyczce, w którym zmarły bohater nie bierze udziału.

Q: W które miejsce wpisuje się najemnika na karcie drużyny?
A: Najemne Ostrza wpisuje się na slocie stronników (choć rzucając na rozwój, korzysta się z tabeli bohaterów).

Q: Ile punktów prestiżu dodaje Ogr Miotacz Ołowiu?
A: Punkty prestiżu za tego najemnika liczy się w następujący sposób:
5 - za model
20 - za duży cel
30 - za najemnika

Q: W którym momencie płaci się żołd za Najemne Ostrze? Czy można sprzedać przedmioty ze skarbca i następnie zapłacić żołd?
A: Najemne Ostrza otrzymują żołd w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce, zgodnie z tym co zapisano poniżej:

Żołd:

Quote::
DOWÓDCA, który rekrutuje Najemne Ostrze musi wpierw opłacić koszt rekrutacji, a później po każdej potyczce w której walczył najmita, wliczając pierwszą rozgrywkę, podczas rekrutacji stronników i zakupu ekwipunku (zobacz ROZDZIAŁ XIII: KAMPANIA), musi zapłacić żołd. Jeśli Najemne Ostrze zginie lub gracz zrezygnuje z usług najmity żołd nie musi być wypłacany.

Sekwencja po potyczce:

Quote::
Po zakończeniu każdej potyczki, gracze muszą przejść następującą procedurę. Gracze nie muszą przechodzić przez wszystkie etapy od razu, jednak zaleca się, aby pierwsze trzy kroki wykonano w obecności przeciwnika. Podobnie, zaleca się, aby przeciwnik lub strona neutralna była świadkiem wszystkich rzutów.
1. POWAŻNE OBRAŻENIA
Korzystając z TABELI POWAŻNY OBRAŻEŃ należy wykonać rzut dla każdego modelu Wyłączonego z akcji!.
2. DOŚWIADCZENIE
Bohaterowie i grupy stronników, które przeżyły bitwę otrzymują Punkty Doświadczenia zgodnie z zasadami podanymi w scenariuszu, według którego rozgrywano potyczkę.
3. PUNKTY KAMPANII
Drużyna otrzymuje ewentualne Punkty Determinacji, Punkty Gniewu oraz Punkty Odporności zgodnie z zasadami podany w paragrafie PUNKTY KAMPANII.
4. RZUTY NA EKSPLORACJĘ
Należy wykonać rzut na eksplorację, według zasad podanych w ROZDZIALE XIII: KAMPANIA.
5. SPRZEDAŻ ŁUPÓW
Gracz wedle uznania może sprzedać dowolną, posiadaną przez siebie ilość Łupów. Należy zauważyć, że Łupy można sprzedać wyłącznie jeden raz w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce.
6. RZUT NA DOSTĘPNOŚĆ DOŚWIADCZONYCH STRONNIKÓW
Zgodnie z zasadami podanymi w podrozdziale NOWI REKRUCI & ISTNIEJĄCE GRUPY STRONNIKÓW w ROZDZIALE XIIII: EKWIPUNEK gracz wykonuje rzut, którego wynik określa sumę Punktów Doświadczenia posiadanych przez gotowe do rekrutacji modele stronników.
7. RZUT NA DOSTĘPNOŚĆ I ZAKUP RZADKICH PRZEDMIOTÓW
Gracz, który zamierza nabyć trudno dostępny ekwipunek powinien wykonać na tym etapie, zgodnie z zasadami podanymi w podrozdziale DOSTĘPNOŚĆ w ROZDZIALE XIIII: EKWIPUNEK, rzut którego wynik określić, czy poszukiwane przedmioty znajdują się na rynku. Jeśli poszukiwane przedmioty znajdują się w sprzedaży, gracz może nabyć ekwipunek.
8. REKRUTACJA POSTACI DRAMATU
Gracz, zgodnie z zasadami podanymi w ROZDZIALE XIIII: EKWIPUNEK, może zatrudnić jedną z Postaci Dramatu.
9. REKRUTACJA STRONNIKÓW I ZAKUP EKWIPUNKU
Gracz, zgodnie z zasadami podanymi w podrozdziale REKRUCI w ROZDZIALE XIIII: EKWIPUNEK może zatrudnić nowe modele bohaterów i/lub stronników, które oprócz sztyletu i ewentualnej broni wymienionej w opisie modelu, mogą zostać wyposażone w przedmioty Powszechnie dostępne. Należy zauważyć, że nowo rekrutowane modele mogą zostać wyposażone w przedmioty Rzadkie dopiero w czasie rozgrywania następnej sekwencji po potyczce, chyba że drużyna posiada takie przedmioty w swoim skarbcu.
10. PODZIAŁ EKWIPUNKU
Gracz, zgodnie z zasadami podanymi w opisie drużyny oraz w ROZDZIALE XIIII: EKWIPUNEK, może wymieniać oręż i ekwipunek pomiędzy modelami bohaterów i grupami stronników.
11. AKTUALIZACJA PRESTIŻU DRUŻYNY
Po zaznaczeniu zdobytych Punktów Doświadczenia oraz zakończeniu ewentualnej rekrutacji, należy zaktualizować Prestiż drużyny.

Po zakończeniu powyższej procedury drużyna jest gotowa do rozegrania kolejnej potyczki.

Czyli reasumując można sprzedać ekwipunek aby opłacić Najemne Ostrze.

Q: Czy bohater który stracił przedramię (23 w Tabeli Poważnych Obrażeń) może walczyć dwoma broniami lub bronią i tarczą?
A: Nie.

Q: A co się dzieje jeżeli model straci oba ramiona? Albo ma już jedno sztuczne to które traci własne czy sztuczne?
A: WW spada do 0, dopóki nie zakupi protez. O tym które ramie straci decyduje rzut kostką.

Q: Czy banda Jaszczuroludzi z Lustrii w skład której wchodzą Jeźdźcy Zimnokrwistych może zakupić Terradona?
A: Może. Wówczas zostaje wierzchowcem jednego ze Skinków - bohaterów.

Q: Co rozumiemy pod pojęciem Skink bohater?
A: Wódz, Kapłan oraz Skink i Kameleon którzy zostali bohaterami.

Q: Jeżeli Jaszczuroludzie z Lustrii chcą kupić Terradona który wg opisu kosztuje 70 +2K6 muszą dopłacić kolejne 3K6.
A: Tak.

Q: Czy aby dosiadać Terradona potrzebne jest siodło&uprząż?
A: Siodło nie jest wymagane ale przydaje się.

Q: Czy aby dosiadać wierzchowca trzeba mieć umiejętność kawalerzysta?
A: Nie.

Q: Czy liczba Terradonów jakie można zakupić dla Skinków - bohaterów jest niezależna od ilości Jeźdźców Terradonów w drużynie?
A: Dokupić można. Tyle, że skink-bohater nie podlega tym samym zasadom specjalnym co Jeździec Terradonów, a jest po prostu bohaterem na Terradonie.

Q: Czy Terradon spod Jeźdźca Terradonów ma takie same zasady specjalne jak Terradon którego można dokupić dla bohatera tzn: ŁUSKOWATA SKÓRA (6+), LOT, STRACH, TRUDNY DO ZABICIA, WIERZCHOWIEC, ZIMNOKRWISTY, BOMBARDOWANIE KAMIENIAMI, NADRZEWNI DRAPIEŻCY?
A: Tak. Zasady specjalne podane w opisie kompanii należą do kawalerzysty. Wierzchowce opisane są w osobnym rozdziale.

Q: Czy zdolność Ranger bohatera wpływa na jego ruch po trudnym terenie gdy siedzi na wierzchowcu?
A: Tak.

Q: Czy zasada Pomiot Pustyni Nieumarłych z Nehekhary ma zastosowanie w scenariuszu Ruchome Piaski?
A: Zasada ta działa jedynie w obrębie terenów pustynnych.
Ruchome piaski to odrębna sprawa.

Q: W jaki sposób działa zasada żółtodzioby, a dokładniej czy pula dodatkowych punktów doświadczenia przykładowo +1PD jest rozdzielana dla każdego bohatera i grupy stronników? Czy też jest to tylko 1PD który można dowolnie przydzielić bohaterowi lub grupie stronników?
A: Pula jest rozdzielana pomiędzy wszystkich bohaterów i grupy stronników.

Q: W wielu scenariuszach jest zapis że każdy bohater otrzymuje +1 PD za każdy znacznik kosztowności z którym zakończył rozgrywkę. A rozgrywka kończy się w momencie niezdania testu rozbicia. Czy bohaterowie którzy posiadali znacznik kosztowności, a ich drużyna nie zdała testu rozbicia dostają pkt za te znaczniki bo w momencie zakończenia rozgrywki je posiadali?
A: Modele należące do kompanii, która przegrała potyczkę nie otrzymują PD za znaczniki. Wyrzucają je w chwili rozpoczęcia Ucieczki!.

Q: Kto dostaje +1PD za zwycięstwo jeżeli model dowódcy zginie?
A: Nikt. PD dostaje przywódca kompanii, który przeżył dowodził drużyną i przeżył potyczkę.

Q: Jeżeli Łowca Nagród widzi ściganego listem gończym bohatera ale bliżej jest inny model to czy może strzelać mimo to w model ścigany listem gończym?
A: Nie może. Chyba, ze w jakiś sposób podlega zasadzie która pozwala zignorować wymóg strzelania do najbliższego celu.


Last edited by Pepe on Pt paźdź 05, 2012 11:36 AM; edited 3 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Śr paźdź 03, 2012 11:48 AM
Reply with quote

Q: Czy w Warheim zwiadowcą może być wyłącznie niziołek?
A: To, konkretne najemne ostrze jest Niziołkiem. Ale jeżeli współgracze się zgodzą, to można zrobić sobie zwiadowcę innej rasy. Albo wystawiać ulubiony model na zasadach Niziołka.

Q: Jak wygląda i czy jest możliwe strzelanie z dwóch broni (dwa pistolety)? Są jakieś ujemne modyfikatory?
A: Żeby strzelić naraz z obu pistoletów, model musi znać umiejętność strzelecką rajtar:

Quote::
RAJTAR
Bohater jest doświadczonym strzelcem i z mistrzowską wprawą posługuję się wszelkiego rodzaju prochowymi pistoletami oraz pistoletami strzałkowymi. Model uzbrojony w dwa pistolety (dowolnego typu) może w fazie strzelania oddać strzał z obu pistoletów. Ponadto rajtar może strzelać z pistoletu w każdej turze ignorując zasadę wymaga przygotowania. W przypadku strzelania z pistoletów (dowolnego typu) z cechą oręża Xx – WYMAGA PRZYGOTOWANIA czas przeładowania broni prochowej zostaje skrócony o jedną turę.

Q: Czy są ujemne modyfikatory przy strzelaniu z dwóch pistoletów?
A: Nie ma modyfikatorów ujemnych do testów.

Q: Czy stronnik może dostać PD za wykonanie zadania Krucjata?
A: Tak. Jeżeli zadanie wypełni stronnik, Punkty Doświadczenie otrzymuje cała grupa stronników.

Q: Co to jest grupa stronników i w jaki sposób się ją tworzy?
A: Stronnicy wpisani w jeden slot na Karcie Drużyny tworzą grupę stronników liczącą od jednego do pięciu modeli reprezentujących postacie tego samego rodzaju. Modele należące do grupy stronników zdobywają tyle samo doświadczenia oraz nabywają te same rozwinięcia co ich towarzysze oraz muszą być tak samo wyekwipowani.

Q: Czy w trakcie rozgrywki grupa stronników ma się poruszać w zbitej formacji?
A: Nie, nie muszą się poruszać razem.

Q: Czy do istniejącej grupy stronników można dokupić nowego stronnika?
A: Tak. Ponieważ:

Quote::
Nowi rekruci & istniejące grupy Stronników:
Przywódca drużyny może przydzielić nowych rekrutów do istniejącej grupy Stronników lub stworzyć nową grupę Stronników.
Jeżeli grupa stronników jest relatywnie niedoświadczona, dowódca nie będzie miał większych problemów, ze znalezieniem rekrutów o podobnym poziomie. Jednak weterani bitew nie są tak skorzy do przyjęcie i szkolenia żółtodziobów – i trudno im się dziwić.
W czasie sekwencji po potyczce gracz, który chce przeprowadzić dodatkowy nabór modeli do swojej drużyny, musi wykonać rzut 2K6, którego wynik określa sumę Punktów Doświadczenia posiadanych przez gotowe do rekrutacji postaci. Dowódca może nająć dowolną liczba modeli, pod warunkiem że suma Punktów Doświadczenia nie będzie większa niż wynik uzyskany w rzucie 2K6. Oznacza to, że gracz który w rzucie uzyskał wynik 7, może dodać jedną postać do grupy stronników, którzy posiadają 7 Punktów Doświadczenia lub dwa modele do grupy stronników, którzy mają 3 Punkty Doświadczenia. Niewykorzystane punkty zostają stracone.
Najmowani rekruci muszą zostać wyposażeni w taki sam oręż i ekwipunek jak pozostali stronnicy, z którymi będą tworzyć grupę. Ponadto, wynajęcie doświadczonych modeli jest droższe i wiąże się z kosztem 2 ZK za każdy posiadany przez model Punkt Doświadczenia.
Rekrutowanie nowej, niedoświadczonej grupy stronników przeprowadzane jest w taki sam sposób jak ma to miejsce przed rozpoczęciem kampanii.

Q: Czy grupy stronników można dzielić?
A: Można.

Q: Co się dzieje ze stronnikiem wchodzącym w skład grupy stronników, który został ograbiony z broni, a gracz nie może jej odkupić?
A: Należy podzielić stronników na dwie grupy - wyłączając do osobnej okradziony model.

Q: Szaman Zwierzoludzi naznaczony znakiem Khorn'a nie zdobywa poziomów, czy to odnosi się do poziomów maga, czy w ogóle nie zdobywa doświadczenia?
A: Szamani Khorna nie rzucają zaklęć i nie zdobywają kolejnych poziomów magii. Punkty doświadczenia zdobywają w normalny sposób.

Quote::
Szamani naznaczeni Znakiem Khorna nie mogą rzucać zaklęć oraz nie mogą zdobywać kolejnych poziomów, ponadto Kostki Mocy, które nie zostały wykorzystane do rozproszenia zaklęć pozostających w grze, mogą zostać na początku fazy magii przeciwnika dodane do Puli Kostek Rozproszenia.


Q: Czy model który zadeklarował szarżę i szarżował ale spalił jest liczony jako model biegnący czy idący na okoliczność strzelania do niego?
A: Szarża to nie bieg, dlatego strzelając do modelu, który spalił szarże nie ma modyfikator ujemnych.
Modyfikator za bieg dotyczy tylko tych modeli, które zadeklarowały bieg w fazie ruchu.

Q: W jaki sposób działa czar Obezwładniająca Myśl z magii pradawnych? Czy rzucający czar przejmuje model i działa nim tylko w swojej turze?
A: Do końca następnej tury Kapłana Skinków ofiara zaklęcia wykonuje wszystkie polecenia gracza Jaszczuroludzi, a więc model porusza się w turze gracza Jaszczuroludzi z Lustrii wraz z innymi dowodzonymi przez niego modelami.

Q: Czy gracz w swojej turze może spróbować rozproszyć czar Obezwładniająca Myśl?
A: Nie. To zaklęcie nie podlega zasadzie specjalnej 'pozostaje w grze', a tylko takie zaklęcia można rozpraszać w kolejnych turach.

Q: Czy gracz Zwierzoludzi który w trakcie rozgrywania sekwencji po potyczce wyrzuci trzy szóstki w rzucie na eksplorację, czyli wypadnie triplet Dług wdzięczności będzie mógł rekrutować najemne ostrze?
A: Zwierzoludzie nie mogą skorzystać z Długu wdzięczności bo nie mogą rekrutować najemników.

Q: Czy Piegrzymi Graala mogą być wyekwipowani w tarcze i lekkie pancerze?
A: Piegrzymi Graala podlegają zasadzie specjalnej Fanatyk, która zabrania używania pancerzy. Stąd Pielgrzymi, podobnie jak Flagelanci, Wiedźmy Khaina i inni fanatyczni furiaci, nie używają pancerzy i tarcz.

Q: Co się dzieje z modelami ogłuszonymi i powalonymi w momencie kiedy drużyna nie zdaje testu złamania - czyli musi uciekać z pola bitwy?
A: Modele automatycznie uciekają.

Q: Czy stronnik który awansował na bohatera może brać udział w eksploracji ?
A: Nie. W czasie rozgrywania potyczki był stronnikiem. A udział w eksploracji mogą brać modele bohaterów, które nie wykonywały rzutu na tabelę poważnych obrażeń. Może brać udział w eksploracji od następnej potyczki.

Q: W jaki sposób działa zasada Nieśmiertelni? Ilu stronników którzy zginą w trakcie potyczki można rekrutować za darmo?
A: Zasada dotyczy pojedynczego stronnika.

Quote::
Nieśmiertelni. Gdy kompania straci w wyniku rzutu na TABELĘ POWAŻNYCH OBRAŻEŃ model stronnika (który nie podlega zasadzie specjalnej DEMON, ISTOTA ETERYCZNA, LEŚNY DUCH, NIEUMARŁY oraz DUŻY CEL) automatycznie rekrutuje jednego stronnika tego samego typu.

Q: Czy model trafiony, zraniony i ogłuszony/powalony przez broń z cechą oręża "skrytobójczy" ma prawo wykonywać test I, by wykryć strzelca?
A: Tak. Dopóki model nie zostanie Wyłączony z akcji! może po każdym trafieniu testować I.

Q: Ponieważ model szarżujący wykonując ruch szarży powinien pokonać dystans dzielący go od przeciwnika po najkrótszej możliwej drodze i zakończyć ruch szarży dostawieniem do najbliższej krawędzi podstawki przeciwnika musi szarżować w najbliższy cel?
A: Nie, to oznacza, że szarżując na wybrany model, należy przesunąć figurkę po najkrótszej możliwej drodze.

Model, który jest celem szarży nie musi być najbliższym modelem.

Q: Czy w czasie ruchu/szarży gracz może obrócić model kilkakrotnie i/lub o ile stopni?
A: Nie ma ograniczeń. Ogólnie, szarżę można zadeklarować na model znajdujący się w polu widzenia. Wykonując ruch szarży można obracać model dowolną ilość razy, tak aby pokonał dystans do celu, po najkrótszej możliwej drodze, a następnie dostawić model (najlepiej frontem) to najbliższej, dostępnej, krawędzi podstawki przeciwnika.

Q: W jaki sposób używa się Wodę Święconą przeciwko demonom lub nieumarłym? Czy jest to atak dystansowy, czy też używa się go w walce wręcz?
A: Woda błogosławiona to, zgodnie z opisem improwizowana broń dystansowana. Używasz jej w fazie strzelania, ma zasięg 4" i rani wymienione niżej istoty automatycznie, ponadto nie mogą one skorzystać z ochrony pancerza.

Quote::
Przechowywana w glinianej lub szklanej fiolce błogosławiona woda może zostać użyta jako improwizowana broń dystansowa. Istoty NIEUMARŁE, ETERYCZNE, LEŚNE DUCHY oraz DEMONY i OPĘTANI, którzy zostaną trafieni fiolką zawierającą błogosławioną wodę zostają automatycznie zranieni bez możliwości skorzystania z Ochrony Pancerza.

Quote::
Broń improwizowana:
Do tej kategorii można zaliczyć praktycznie każdy przedmiot, nie będący formalnie bronią i zwykle nie używany do walki. Butelka, krzesło, sztacheta z płotu, a nawet patelnia mogą służyć jako środek obronny przed uzbrojonym w nóż przeciwnikiem.

Broń improwizowana posiada cechę oręża LEKKI oraz UDERZA JAKO OSTATNI. Jeśli postać rzuca takimi przedmiotami w przeciwnika, określa się je jako improwizowaną broń dystansową.

IMPROWIZOWANA BROŃ DO WALKI WRĘCZ:
ZASADY: lekki; uderza jako ostatni.

TRAFIENIA KRYTYCZNE: brak.

IMPROWIZOWANA BROŃ DYSTANSOWA:
MAKSYMALNY ZASIĘG: 4”; SIŁA: użytkownika; ZASADY: lekki.

TRAFIENIA KRYTYCZNE: brak.

Q: I mam kolejne pytanie, które wyszło w trakcie wczorajszego grania. Kiedy cel zostanie trafiony płonącym atakiem, na 5+ podpali się ,a wynik podpalenia mówi ,że otrzymuje trafienie z siłą 4, i jest bezradny próbując się gasić. Czy to oznacza ,że nie może korzystać z umiejętności, np z uniku, nie może walczyć ,ani rzucać czarów ? Bo jest to trochę niejasne
A: Tak jak podano w opisie efektu, ofiara miota się bezradnie do końca tury (w tym czasie nie może nic robić - usiłuje ugasić płomienie) i otrzymuje trafienie z S4.

Q: Jak dział czar Ryk Carnosaura z magii pradawnych w przypadku gdy wrogi model który nie zdał testu CP był związany walką wręcz? Czy wykonuje się pogoń?
A: Należy wykonać pogoń analogicznie do sytuacji w której model nie zda testu Sam w walce tyle, że w fazie magii a nie walki wręcz.

Q: Ile Arkanów Kamień Mocy lub Zwój Rozproszenia mogą mieć bohaterowie?
A: Ilość poszczególnych magicznych przedmiotów jakie posiada bohater jest określona na początku rozdziału Magiczne przedmioty.

Quote::
Arkanów używać mogą jedynie MAGOWIE i DUCHOWNI, a żaden bohater nie może mieć więcej niż jeden tego typu przedmiot.

Oraz na początku kolejnych podrozdziałów dotyczących konkretnych przedmiotów.

Natomiast Kamień Mocy czy Zwój Rozproszenia to specjalna Arkana co zostało przedstawione w ich opisie. Mag może posiada ich więcej, ale po każdym użyciu zostają zniszczone i trwale usunięte z Karty Drużyny.

Q: W jaki sposób działa czar z domeny Nekromancji Mrok i zagłada na Długobrodego który podlega zasadzie Męstwo Przodków?
A: Długobrody rzuca 3K6 i odrzuca kostkę z najniższym wynikiem.

Q: Czy walcząc bronią ręczną i tarczą ma się dodatkowy punkt Ochrony Pancerza?
A: Tak.

Q: Czy modele gracza który przegrał potyczkę zdobywają punkty doświadczenia za przeciwnika wyłączonego z akcji oraz za przeżycie?
A: Tak.

Q: Co trzeba zrobić aby wyłączyć z akcji model Trudny do zabicia?
A: Jeśli chodzi o Wyłączenie z akcji! modelu z zasadą Trudny do zabicia jedynie 6 w rzucie na Efekt zranienia oznacza Wyłączenie z akcji!. A więc najpierw jest rzut na Trafienie, następnie rzut na Zranienie i jako ostatni rzut na Efekt Zranienia.

Q: Czy rzut na test rozbicia wykonuje się na początku tury gracza którego drużyna poniosła przynajmniej 25% strat?
A: Tak.

Q: Czy model który był oszołomiony/powalony w momencie gdy jego drużyna nie zdała testu rozbicia jest uznawany za wyłączony z akcji?
A: Jeżeli model był związany walką wręcz z przeciwnikiem, to może zostać Wyłączony z akcji! przez przeciwnika - jeżeli przeciwnik goni taki model, to automatycznie Wyłącza go z akcji!.

Jeżeli model nie był związany walką wręcz - czyli nikt nie może go gonić, to nie zostaje Wyłączony z akcji!.

Q: Czy jest sens w rozgrywaniu ucieczki po nieudanym teście rozbicia jeżeli drużyna która została na stole nie ma żadnych zadań do wykonania?
A: Nie.

Q: Czy drużyna która w drodze grabieży weszła w posiadanie ekwipunku który jest dla nich niedostępny może go używać?
A: Jeżeli kompania w drodze Grabieży pozyska oręż, którego nie ma na liście ekwipunku, to bohaterowie mogą go używać po poznaniu umiejętności Fechmistrz/Strzelec.

Jeśli wejdzie w posiadanie przedmiotu magicznego, którego normalnie nie może kupić to o ile jest to oręż/pancerz stosuje się zasady jak do oręża/pancerza właśnie - przy takich przedmiotach w nawiasie opisane jest co to za oręż/pancerz.

Inne przedmioty mogą być używane zgodnie z przeznaczeniem i opisem.

Drużyny, nie mogą nabyć określonych przedmiotów, ale jeśli wejdą w posiadanie takich artefaktów w inny sposób, to bohaterowie mogą ich używać.

Q: Czy model może być zmuszony do ucieczki jeżeli jest związany walką wręcz z przeciwnikiem, tzn czy jest coś w podobnym stylu do WFB jak wynik starcia?
A: Jeżeli nie zda testu Sam w walce, to Ucieka!.

Q: Czy model powalony/oszołomiony może się obrócić/wstać tylko w swoje turze ruchu?
A: Tak.

Q: Czy modele band wampirów również zdają test sam w walce?
A: Nieumarli (podobnie jak Demony) automatycznie zdają test Sam w walce.

Q: Czy model który oszołomił/powalił swojego przeciwnika nadal jest związany z nim walką wręcz?
A: Model nadal pozostaje związany walką wręcz.

Q: Czy walcząc dwoma modelami z jednym przeciwnikiem który jest oszołomiony/powalony można opuścić walkę przynajmniej jednym modelem?
A: Nie. Model walczący nie może dobrowolnie opuścić walki z przeciwnikiem, który walczy.
Jest tylko taka możliwość, że model Oszołomiony! (o ile przeciwnik walczy jeszcze z przynajmniej jednym modelem) może odejść na 2".

Q: Czy model posiadający umiejętność/zasadę Lekka Jazda, nie jest traktowany jako duży cel. Czy może ukrywać się na normalnych zasadach ?
A: Tak. Zresztą DUŻE CELE też mogą Ukrywać się. Tyle, że z racji gabarytów będzie im trudniej spełnić warunek, znalezienia się za osłoną - czyli mniej niż połowa ciała może być widoczna dla przeciwnika (tak jak podano w akapicie Osłony w rozdziale Strzelanie).

Q: Czy lekka kawaleria może posiadać ciężkie, średnie pancerze?
A: Kawalerzysta ograniczony jest jedynie listą ekwipunku kompanii w której służy. Jednak kawalerzyście nie przysługuje dodatkowa ochrona z racji dosiadania wierzchowca, podobnie nie otrzymuje bonusu, który zapewnia kropierz/ladry.
Czyli od strony mechaniki, jeździec może używać pancerza zgodnie z listą ekwipunku, pancerz na wierzchowcu choć nie jest zabroniony, to nie daje żadnych bonusów.

Q: Czy można jednocześnie rzucić czar z domeny metalu Naostrzenie broni oraz pokryć broń dystansową trucizną Czarny jad?
A: Tak można. Nie można łączyć ze sobą trucizn.

Q: Czy w czasie fazy strzelania, po wykonaniu ruchu można wykonać podwójny strzał z kuszy powtarzalnej/pistoletu strzałkowego powtarzalnego lub procy (na odległość 9cali)?
A: Tak. Z modyfikatorem -1 za wielokrotny strzał.

Q: Co się dzieje z ekwipunkiem jeżeli model zginie? Zostaje w skarbcu czy przepada?
A: Zostaje w skarbcu.

Q: Grupa stronników składała się z dwóch modeli jeden z nich wyłączył z akcji jeden model wroga, a drugi dwa modele. W scenariuszu była nagroda +1 PD za każdy model wyłączony z akcji. Ile punktów doświadczenia dostaje grupa stronników za wyłączenie z akcji trzech wrogich modeli?
A: Modele stronników nie zdobywają PD za wyłączonych przeciwników.

Q: Czy model z zasadą głód krwi będący związany walką wręcz z dwoma modelami w tym z jednym który wyłączył z akcji! przestaje walczyć dopóki nie zda testu CP?
A: Odpowiedź na pytanie znajduje się w opisie zasady specjalnej:

Quote::
Niektóre stworzenia są uzależnione od zapachu krwi, która działa na nie narkotyzująco. Jeśli stwór w fazie walki wręcz Wyłączy z akcji! wrogi model i nie będzie związany walką z inną postacią, musi wykonać test CP. Jeżeli uda się zdać test, to wszystko jest w najlepszym porządku – stworzenie zachowuje się rozsądnie i porusza się w normalny sposób.
Jeżeli test zakończył się niepowodzeniem, to nie jest dobrze, a model momentalnie zapomina, co ma ze sobą zrobić. Stworzenie do końca tury zatrzymuje się przy Wyłączonym z akcji! przeciwniku i zaczyna delektować się zapachem krwi oraz upajać widokiem konającego wroga.
Powyższe zasady obowiązują aż do początku kolejnej tury tych stworzeń (lub tury drużyny jeśli do jakiejś należą), kiedy to w fazie rozpoczęcia tury przeprowadzą one ponowny test, by sprawdzić, czy przełamały GŁÓD KRWI. Efekty działania GŁODU KRWI zostaną zakończone automatycznie również w sytuacji, gdy stwór zostanie związany walką wręcz, albowiem instynkt walki przezwycięża GŁÓD KRWI.

Q: Czy jest uderzenie krytyczne w model oszołomiony?
A: Tak.

Q: Czy model oszołomiony również zdaje test sam w walce?
A: Dopóki jest Oszołomiony! lub Powalony na ziemię! nie zdaje testu. Jak powstanie, zdaje normalnie.

Q: Czy bohatera który zginął w trakcie potyczki rekrutuje się z zerowym poziomem doświadczenia?
A: Bohatera rekrutuje z takim doświadczeniem jak zapisano w podręczniku.

Q: Czy model siejący strach jest na niego odporny?
A: Tak, model który sieje Strach jest odporny na Strach.

Q:Co oznacza zapis +2 do efektu zranienia w tabelce trafień krytycznych - zazwyczaj jest przy wyniku 5-6?
A: To znaczy, że do wyniku rzutu K6 na Efekt zranienia dodaje się +2. Oznacza, to że łatwiej Wyłączyć model z akcji!.

Q: Stoją sobie dwie pary twarzą do siebie i walczą

12
34

model 2 uderzał w model 3 i wyrzucił 6 na zranienie czyli krytyk, a w tabelce na zranienie krytyczne:
Quote::
5-6 Ale szaszłyk! Potężne uderzenie zwala wrogi model przeciwnika z nóg, grot niszcząc pancerz i penetrując ciało. Ofiara uderzenia otrzymuje modyfikator -2 do Ochrony Pancerza oraz +2 do rzutu na Efekt Zranienia. Jeżeli nieszczęśnik został zraniony, to wraz z atakującym zostaje przesunięty o K6” do tyłu. Jeżeli na drodze modeli znajduje się jakakolwiek inna postać, to otrzymuje ona cios o SILE 3.

Czy modele 1 i 4 otrzymują cios o sile 3?
A: Nie. Modele 1 i 2 nie otrzymują trafienia. Nie stoją za modelem 3, a tylko modele za nim otrzymałyby trafienie. np.
12
34
5

Q: Jak się mają do siebie te dwa zapisy:

Quote::
Lekki:
Tego rodzaju broń jest lekka i nie uderza z wielką siłą. Trafiony i zraniony przeciwnik otrzymuje premię +1 do Ochrony Pancerza lub otrzymuje Ochronę Pancerza na 6+ jeśli nie posiada zbroi. Jeżeli w rzucie na zranienie bronią z cechą oręża LEKKI wypadnie wynik oznaczający Trafienie Krytyczne, to należy zignorować cechę oręża LEKKI, a następnie wykonać ewentualny rzut K6 i porównać wynik z TABELĄ TRAFIENIE KRYTYCZNE

oraz

Quote::
Sztylet posiada cechy oręża BROŃ RĘCZNA, LEKKI oraz NIE ZADAJE TRAFIEŃ KRYTYCZNYCH.
A: Sztylet posiada cechy oręża lekki i nie zadaje trafień krytycznych.
Co oznacza, że trafiony i zraniony model otrzymuje +1 do OP lub OP na 6+ jeśli nie posiada zbroi. I nawet jeśli w rzucie na zranienie wypadnie 6, to nie ma trafienia krytycznego.

Inaczej jest w przypadku rapiera. Gdzie wynik 6 na zranienie oznacza, że należy zignorować cechę oręża lekki i wykonać rzut na tabelę tk.

Q: Czy Pogromca walcząc z przeciwnikiem o WT6 będzie miał siłę 6?
A: Siła Pogromcy rośnie do Wt przeciwnika (max 6), więc tak.

Q: Czy Pogromca będący w walce wręcz może zmieniać uzbrojenie co turę?
A: Poromca na początku każdej fazy walki wręcz (nie ważne którego z graczy) może wybrać sobie broń którą walczy.

Q: Czy Pogromca walcząc z przeciwnikiem o WT 6 używając wielkiej broni ma siłę 8?
A: Tak.

Q: Czy model który jest w pełni wyekwipowany grabiąc przeciwnika musi wyrzucić na ziemię rzeczy które są ponad limit oręża i zbroi?
A: Jeśli model jest w pełni wyekwipowany to musi odrzucić jakiś przedmiot.

Q: Czy model który jest w pełni wyekwipowany grabiąc przeciwnika i musi wyrzucić na ziemię rzeczy które są ponad limit oręża i zbroi traci na to turę?
A: Robi to w fazie rozpoczęcia tury. Akcja jest natychmiastowa, ale można porzucić tylko jeden przedmiot.

Q: Czy przedmiot wyrzucony przez model może podnieść każdy model sprzymierzony lub wrogi? Czy podnosząc traci się turę?
A: Podnoszenie przedmiotu jest akcją natychmiastową, przeprowadza się ją w fazie ruchu w czasie wykonywania pozostałych ruchów - tyle, że tylko bohater można podnieść jeden przedmiot, z którym model styka się podstawką.

Q: Czy model jak podniesie przedmiot to może się ruszyć?
A: Przedmioty mogą zostać podniesione w fazie ruchu w czasie wykonywania pozostałych ruchów przez model bohatera, który styka się z przedmiotem podstawką. A więc model może wykonać ruch do przedmiotu i podnieść go, lub jeśli na początku stykał się już z przedmiotem podnieść go i dopiero wykonać ruch.

Q: Jeżeli model ma dwie broni to mimo, że w statystykach wpisany jest 1A może wyprowadzić dwa ataki?
A: Tak.

Quote::
Walka dwoma broniami ręcznymi (piechota):
Niektórzy wojownicy walczą trzymając dwie BRONIE RĘCZNE, po jednej w każdej dłoni, co pozwala zadawać przeciwnikom więcej ciosów. Mogą to być dwa sztylety, miecze, topory, młoty, maczugi czy inna kombinacja dwóch BRONI RĘCZNYCH.
Jeżeli pieszy wojownik walczy dwiema BRONIAMI RĘCZNYMI, to otrzymuje dodatkowy +1 ATAK za używanie drugiej broni. Jednak należy zauważyć, że dodatkowy ATAK wykonywany jest z karą -1 do testu trafienia, ponadto na potrzeby testów zranienia wartość współczynnika WT trafionego przeciwnika zostaje zwiększona o +1. Należy zauważyć, że dodatkowy ATAK dodawany jest do całkowitej liczby ATAKÓW po uwzględnieniu wszelkich innych modyfikatorów (z FURII na przykład). Jeżeli model uzbrojony jest w dwie różne BRONIE RĘCZNE to wyłącznie ostatni ATAK zostanie wykonany dodatkową bronią.

Q: Czy w wyniku trafienia krytycznego 5-6 z broni dystansowej przeciwnik rzuca 2 razy na ochronę pancerza?
A: Tak.

Q: Jeżeli model zostanie przykładowo zraniony dwa razy to czy dwa razy rzuca się na Tabelę efektu zranienia?
A: Tak.

Q: W jaki sposób powinny być rozdzielone ataki jeżeli modele obu graczy są zaangażowane w walkę wręcz ze stworzeniem z scenariusza/zdarzenia losowego?
A: Ataki powinny zostać rozdzielone losowo.

Q: W jaki sposób można wyłączyć model który ma 2+ ŻW?
A: W przypadku modeli z ŻW 2+ dopiero po zdjęciu ostatnie punktu ŻW wykonuje się rzut na efekt zranienia.

Quote::
Polegli:
Większość postaci ginie po otrzymaniu jednej rany, jednak doświadczeni bohaterowie czy groźne potwory mogą otrzymać wiele ran zanim polegną. Liczba ran, które model może otrzymać wynika z wartości współczynnika ŻYWOTNOŚĆ czyli ŻW w jego charakterystyce. Należy zauważyć, że dopóki model posiada chociaż 1 punkt ŻW może kontynuować walkę.
Kiedy ŻW postaci zostanie zredukowana do zera, należy wykonać rzut K6 a wynik porównać z TABELĄ EFEKT ZRANIENIA. Jeżeli model otrzymał kilka ran należy wykonać rzut za każdą ranę i zastosować najwyższy wynik.

Q: Czy model oszołomiony/powalony nadal ma bonus za walkę bronią ręczną i tarczą? Oraz jeżeli ma broń którą może parować to czy będąc w podobnej sytuacji również może parować?
A: Oszołomiony wykonuje rzuty na Ochronę Pancerza w normalny sposób. Powalony na ziemię! nie może korzystać z Ochrony Pancerza. Jeżeli chodzi o parowanie, to model Oszołomiony/Powalony na ziemię! nie może parować.

Q: W jaki sposób działa hełm?
A: Jeżeli model gracza posiada hełm to gracz może wykonać dodatkowy rzut który zamienia efekt powalenia na oszołomienie w momencie gdy jego model w wyniku ataku zostanie trafiony, zraniony oraz w następstwie rzutu na Tabelę efektu zranienia powalony na ziemię.

Q: Czy model który zdobył odpowiednią ilość pkt doświadczenia by awansować i w wyniku rzutu na rozwinięcie bohatera wylosował nową umiejętność może: stosować tylko te które są napisane w opisie bandy czy również te z listy umiejętności?
A: Jeżeli wylosował umiejętność, to wybierasz jedną umiejętność z listy umiejętności specjalnych lub tych, które są dostępne dla modelu.

Q: Rekrutując drużynę bohater otrzymuje pewną startową liczbę PD (z reguły jest to 20, 12, 8 PD). Zaznaczając odpowiedni kwadraciki na karcie w polu doświadczenie, zauważyć można, że bohater przeskoczył kilka rozwinięć (np. bohater z 12 PD ma za sobą rozwinięcia na etapie 2, 4, 6 oraz 8 PD). Czy przeskoczone rozwinięcia należy pominąć, czy też należy wykonać rzuty na te rozwinięcia?
A: Pominąć, one są już wliczone w charakterystykę początkową.

Q: Czy model będąc w walce wręcz jest odporny na psychologię?
A: Model walczący wręcz jest odporny na psychologię:

Quote::
Testy psychologiczne a testy Rozbicia:
[...]
Najważniejsza z zasad, która rozróżnia je między sobą mówi, że jednostka, która Ucieka! lub walczy wręcz nie podlega testom PSYCHOLOGICZNYM (STRACH, GROZA czy GŁUPOTA). Dzieje się tak, ponieważ modele są zbyt zajęte ratowaniem własnej skóry bądź też pędzą na oślep w kierunku wypatrzonego schronienia, są mniej podatne na czynniki zewnętrzne i nie reagują na dziejące się wokół nich, choćby i przykre, bodźce.

Q: Czy można maszynę wojenną (bolec, działo itp) wsadzić na wóz?
A: Nie.

Q: Czy bohater który wylosował stygmat chaosu płonące ciało jest w jakiś sposób odporny na czary oparte na ogniu?
A: Nie. Mutant jest odporny wyłącznie na własny ogień.

Q: Czy podczas gry w scenariusz ze ZŁOWADAMI , hełm może ochronić powalonego przez wspomniane od tegoż właśnie?
A: Tak. Hełm może ochronić przed każdym Powaleniem na ziemię!, niezależnie od źródła.

Q: Czy oszołomiony/powalony bohater może zrobić unik?
A: W przypadku Oszołomionego! tak, natomiast w przypadku Powalonego na ziemię! model zostaje Wyłączony z akcji! automatycznie po zaatakowaniu.

Q: Co się dzieje jak ginie sztandarowy?
A: Jeśli ginie Chorąży lub Sygnalista, to trzeba rekrutować nowych.

Q: Czy model który model który zostanie wyłączony z akcji ale przeżyje rzuty na Tabelę poważnych obrażeń dostaje:

Quote::
+1 za przeżycie. Jeżeli bohater lub grupa stronników przeżyje potyczkę to otrzymują +1 PD
A: Tak.

Q: Czy w momencie tworzenia bandy należy wykonywać rzuty na dostępność przedmiotów powszechnych?
A: Nie.

Q: Czy runiczny/magiczny sztandar przepada w momencie gdy zginie model który go nosił?
A: Podobnie jak inny ekwipunek, takie przedmioty lądują w skarbcu po śmierci modelu.

Q: Jeżeli dowódca został ciężko ranny i musi opuścić kolejne potyczki to czy model o najwyższym CP zostaje na ten okres dowódcą i dostaje punkty doświadczenia w momencie gdy kompania wygra potyczkę?
A: Tak. Model, który zastępuje dowódcę dostaje punkt za zwycięstwo.

Q: Czy gracz może dla modelu który osiągnął maksymalną wartość współczynnika siła np 4 w momencie wylosowania nowej umiejętności wybrać umiejętność Silny cios i czy model będzie miał wtedy współczynnik Siła równy 5?
A: Tak. Ale będąc dokładnym, model nie ma Siły 5, tylko otrzymuje premię +1 do Siły, bo należy tylko pamiętać, że:
Quote::

...premię dolicza się jedynie w wypadku, gdy model używa broni – współczynnik SIŁA pozostaje dla innych celów na niezmienionym poziomie.

Q: Czy model bohatera który w swojej turze wyłączył z akcji przeciwnika może go ograbić dopiero w kolejnej własnej turze?
A:
Quote::
W najbliższej własnej turze w fazie ruchu w czasie wykonywania pozostałych ruchów zwycięzca OGRABIA wrogi Wyłączony z akcji! model z jednego wybranego przedmiotu.

A: Czy model bohatera musi przerwać grabież jeżeli został ponownie związany walką wręcz z przeciwnikiem?
A: Tak.

Q: Czy model bohatera który wyłączył z akcji dwa modele przeciwnika może je ograbić w ciągu jednej tury?
A: Nie tylko jeden.

Q: Czy woźnica może strzelać?
A: Może strzelać.

Q: Czy wyniki rzutów na tabele kampanii się sumują na zasadzie np. 2x Kontakty handlowe dają +2 dostępności?
A: Sumuje się.

Q: Czy grabić mogą tylko bohaterowie i tylko modele które osobiście wyłączą z akcji?
A: Tak, tylko bohaterowie i tylko te modele które osobiście wyłączą z akcji!.

Q: W którym momencie w trakcie wykonywania rzutów na Tabelę Poważnych Obrażeń można skorzystać z umiejętność FELCZER?
A: Stosuje się po rzucie na Tabelę Poważnych Obrażeń dla konkretnego modelu bohatera.

Q: Czy Mag Wysokich Elfów zdobywający nową umiejętność, uczy się zaklęcia z wybranej szkoły magii oraz dodatkowo uczy się czaru z domeny Wysokiej Magii?
A: Uczy się dwóch zaklęć. Pierwsze z Wysokiej Magii, drugie z wybranego Kolegium Magii.

Q: Co się dzieje z kosztownościami jeżeli w walce wręcz bohater który je nosi zostanie wyłączony z akcji:
A: Upuszcza je.

Quote::
Znacznik kosztowności:
Ponadto, model który zostanie Wyłączony z akcji! lub będzie Uciekał! traci drogocenności. W przypadku zaistnienia powyższej sytuacji, znacznik kosztowności należy umieścić obok Wyłączonego z akcji! bohatera lub w miejscu, w którym model rozpoczął Ucieczkę!.

Q: Czy bohater który został pojmany i nie może być natychmiast wykupiony będzie żył do momentu zapłacenia okupu, czy też zginie jeżeli kompania nie ma pieniędzy aby zapłacić okup?
A: Takiego bohatera można wykupić lub odbić rozgrywając scenariusz Misja Ratunkowa.

Jeśli przeciwnik nie sprzeda lub nie zabije pojmanego, to nie ginie on. Dopóki model pozostaje w niewoli zostaje wykreślony z Karty Drużyny.

Q: Ile ZK dostaje się ze sprzedaży tarczy która kosztuje 5ZK: 2; 2,5; 3?
A: 2 zaokrągla się w dół.

Q: Czy model który był sam w walce, nie zdał testu Cp i w wyniku ucieczki opuścił pole gry musi rzucać na tabelę poważnych obrażeń?
A: Nie.

Q: Czy modele posiadające kosztowności nie będące związane walką wręcz w momencie gdy drużyna nie zda testu rozbicia upuszczają je?
A: Tak.


Last edited by Pepe on Pt wrz 19, 2014 12:16 PM; edited 1 times in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Śr paźdź 03, 2012 11:51 AM
Reply with quote

Ok skończyłem. Jest większość pytań i odpowiedzi napisanych do 81 strony tematu: Dyskusja ogólna (pytania & odpowiedzi). Koś chętny aby to poukładać sensownie? QC jak będziesz miał czas to sprawdź poprawność odpowiedzi.

Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 07:58 AM
Reply with quote

WSPÓŁCZYNNIKI
WSPÓŁCZYNNIKI NA POZIOMIE 0
CHARAKTERYSTYKA MODELU
RZUT NA OCHRONĘ
TESTOWANIE WSPÓŁCZYNNIKÓW
TESTY CECH PRZYWÓDCZYCH
MODELE
TYPY MODELI
POLE WIDZENIA

Q: Ile można zrobić pivotów?
A: Jeden na początku każdej fazy (ruchu, magii, strzelania, walki).


Q: Jakie jest pole widzenia modelu?
A: 180 stopni wliczając całą boczną krawędź podstawki.

MIERZENIE ODLEGŁOŚCI
RUNDA
TURA - FAZY
ODSTĘPSTWA


Last edited by Pepe on Cz paźdź 04, 2012 01:13 PM; edited 2 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 07:59 AM
Reply with quote

RUCH
SEKWENCJA FAZY RUCHU
DYSTANS RUCHU
1” od siebie
Kropierz
BIEG
UKRYWANIE SIĘ
WSPINACZKA
RUCH POZA KRAWĘDŹ STOŁU
SKOKI
Zeskok
Skok
Upadek
PŁYWANIE
FAZA RUCHU
DEKLARACJA SZARŻ

Q: W jaki sposób można zaszarżować model będący w budynku widoczny z zewnątrz?
A: Jeżeli model widzi model przeciwnika, który jest w budynku to szarżujesz normalnie.


Q: W jaki sposób można zaszarżować model będący w budynku niewidoczny z zewnątrz?
A: Jeżeli model nie widzi modelu wroga to:

Quote::
Deklaracja szarż:
Jeżeli gracz chce, by jego model zaszarżował wrogi model w odległości do 4”, którego postać nie widzi (na przykład taki model, który znajduje się za plecami lub za rogiem budynku) i który nie jest ukryty, musi wykonać test I postaci. Udany test oznacza, że postać usłyszała lub w inny sposób wyczuła model i może go zaszarżować. Nieudany test oznacza, że postać nie wykrywała obecności wroga, a gracz nie może zadeklarować szarży tego konkretnego modelu.


Q: Czy bonus +1 to trafienia wynikający z szarży jest na jeden atak czy wszystkie ataki?
A: Bonus +1 obowiązuje dla wszystkich ataków wykonywanych w turze w której model szarżował.


Q: Czy można szarżować na wiele celów w momencie gdy w czasie rozpoczynania szarży niektóre z celów nie są widoczne?
A: Jeśli będą spełnione warunki:
Quote::
Postać może zaszarżować dowolny model przeciwnika, jeżeli znajduje się on w polu widzenia postaci, jednocześnie musi znajdować się w zasięgu szarży modelu, równym podwojonej SZ liczonej w calach.
[...]
Jeżeli gracz chce, by jego model zaszarżował wrogi model w odległości do 4”, którego postać nie widzi (na przykład taki model, który znajduje się za rogiem budynku) i który nie jest ukryty, musi wykonać test I postaci. Udany test oznacza, że postać usłyszała lub w inny sposób wyczuła model i może go zaszarżować. Nieudany test oznacza, że postać nie wykrywała obecności wroga, a gracz nie może zadeklarować szarży tego konkretnego modelu.

Nieudana szarża
Szarżowanie więcej niż jednego przeciwnika

Q: Jeśli 2 wrogie modele stoją obok siebie stykając się podstawkami to czy można zaszarżować tylko na jeden z nich?
A: Tak. Gracz decyduje na ile modeli chce zaszarżować.

Szarża nurkująca

Q: Czy postać może skoczyć z budynku na postać stojącą 3 cale od budynku tak żeby ją zaszarżować i czy to będzie szarża nurkująca?
A: Postać może zeskoczyć z budynku i wykonać ruch po ziemi. Ale nie będzie to szarża nurkująca ponieważ szarża nurkująca polega na zeskoku na przeciwnika, który znajduje się niemal bezpośrednio pod modelem - gdzie niemal oznacza do 2" od miejsca lądowania.

Quote::
Szarża nurkująca:
Może się zdarzyć, że gracz będzie chciał zaszarżować modelem wrogą postać znajdującą się pod balkonem czy kładką, na której znajduje się model. Gracz może zadeklarować szarżę nurkującą jeżeli wroga postać znajduje się nie dalej niż 2” od miejsca lądowania modelu, który z kolei nie może znajdować się wyżej niż 6” nad miejscem lądowania. Następnie należy wykonać test SIŁY lub INICJATYWY w zależności od tego, który ze współczynników modelu jest większy, za każde pełne 2” wysokości. Jeśli testy zakończą się powodzeniem, model zgrabnie ląduje na ziemi i uderza w przeciwnika. Jeżeli któryś z testów zakończy się niepowodzeniem postać spada i otrzymuje obrażenia tak jak opisano to w ROZDZIALE IIII: RUCH w podrozdziale UPADEK.
Model któremu udało się wykonać szarżę nurkującą UDERZA JAKO PIERWSZY, a ciosy kończące szarżę nurkującą wykonywane są z premią +2 do testu trafienia oraz +1 do testu zranienia przeciwnika.

Przejęcie szarży
Deklaracja reakcji na szarżę

Q: Czy deklarując S&S mogę strzelić z dwóch pistoletów w szarżującego mnie przeciwnika?
A: Nie, bo:
Quote::
Model uzbrojony w dwa pistolety (dowolnego typu) może w fazie strzelania oddać strzał z obu pistoletów.


Q: Czy model szarżowany przez więcej niż jednego wroga może w odpowiedzi na szarżę zadeklarować reakcję stać i strzelać w każdy z modeli szarżujących?
A: Nie.
Quote::
Stać & strzelać:
Jeżeli szarżowany model posiada broń dystansową a wszystkie szarżujące na nią jednostki są w odległości większej od połowy ruchu szarży (po uwzględnieniu kar za pokonywany teren), model może wykonać test I. Powodzenie oznacza, że może oddać strzał w kierunku najbliższej szarżującej postaci. Strzelanie to rozpatruje się tuż przed wykonaniem ruchu szarżujących modeli, sprawdź w ROZDZIALE VI: STRZELANIE, jakie zasady rządzą bronią dystansową. Jeśli szarżujący rozpoczyna szarżę z odległości przekraczającej maksymalny zasięg broni dystansowej modelu, szarża zostaje przerwana, gdy jednostka wejdzie w maksymalny zasięg broni i wtedy rozpatruje się strzelanie – model oddaje strzał na daleki zasięg, gdy tylko wróg znajdzie się w zasięgu. Jeśli ostrzał nie powstrzyma wroga, ruch szarży zostaje dokończony.
Podobnie, jeśli okaże się, że szarżujący był zbyt blisko lub szarżuje na obróconego tyłem przeciwnika uważa się, że cel szarży wykonuje reakcję trzymać pozycje zamiast zadeklarowanego stać & strzelać.


Q: Czy model szarżowany przez więcej niż jednego wroga może w odpowiedzi na szarżę zadeklarować reakcję stać i strzelać w jeden z szarżujących modeli natomiast na szarżę pozostałych modeli podjąć próbę ucieczki?
A: Nie. Model może zadeklarować ucieczkę lub stoi i strzela.

Modele uciekające przed szarżą

Q: Jak wygląda szarża na uciekający model. Czy zaszarżowany uciekający model jest martwy z automatu?
A: Jeśli gracz deklaruje szarżę na model, który nie zdołał się zmobilizować, to jedyną reakcją na szarżę takiego modelu może być Ucieczka!. I jeżeli uciekającemu nie uda się wydostać poza zasięg szarży zostaje Wyłączony z akcji!
Quote::
Deklaracja reakcji na szarżę:
[...] Szarżowana postać ma następujące możliwości reakcji: stać & strzelać, trzymać pozycję lub Uciekać!.
Modele związane walką wręcz mogą tylko trzymać pozycje. Postacie, które aktualnie Uciekają!, mogą tylko Uciekać!.

Wróg na drodze
Wyjątkowe przypadki
MOBILIZACJA UCIEKAJĄCYCH MODELI
RUCHY PRZYMUSOWE

Q: Czy postacie które w wyniku ucieczki opuszczają pole potyczki "wychodzą za stół" wracają w następnej turze i mogą wykonać ruch?
A: Nie. Ponieważ:

Quote::
Jeżeli ruch Uciekającego! modelu wypada przez teren niedostępny lub model wykona ruch poza krawędź stołu to zostaje automatycznie Wyłączony z akcji!. Być może Uciekająca! postać wpadła do kanału lub została porwana przez zdradziecki nurt rwącej rzeki czy też w przepaść. Należy jednak zauważyć, że za wyłączone w ten sposób z potyczki modele nie należy w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce wykonywać rzutów na TABELĘ POWAŻNYCH OBRAŻEŃ.
Q: Czy ruch modelu uciekającego wykonuje się w linii prostej od zagrożenia niezależnie od przeszkód jaki ma na swojej drodze?
A: Model Ucieka na wprost od zagrożenia, a w kolejnych rundach w kierunku najbliższej krawędzi stołu. Ponadto:

Quote::
Jeżeli ruch Uciekającego! modelu wypada przez teren niedostępny lub model wykona ruch poza krawędź stołu to zostaje automatycznie Wyłączony z akcji!. Być może Uciekająca! postać wpadła do kanału lub została porwana przez zdradziecki nurt rwącej rzeki czy też w przepaść. Należy jednak zauważyć, że za wyłączone w ten sposób z potyczki modele nie należy w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce wykonywać rzutów na TABELĘ POWAŻNYCH OBRAŻEŃ.

RUCHY SZARŻUJĄCYCH

Q: Czy model szarżujący musi dostawić się do modelu na który szarżował całą długością podstawki (jeżeli jest na to miejsce)?
A: Można dostawiać róg do rogu. Choć wpierw powinno się dostawiać podstawki krawędziami. Ponieważ:

Ruchy szarżujących:
Quote::
[...]Model szarżujący wykonując ruch szarży powinien pokonać dystans dzielący go od przeciwnika po najkrótszej możliwej drodze i zakończyć ruch szarży dostawieniem do najbliższej krawędzi podstawki przeciwnika. Jeżeli dostawienie do najbliższej krawędzi jest niemożliwe, na przykład model przeciwnika pozostaje związany walką wręcz z innym modelem, należy dostawić model do kolejnej krawędzi, o ile pozwala na to zasięg szarży.

Poruszanie walczących modeli
POZOSTAŁE RUCHY


Last edited by Pepe on Pt paźdź 05, 2012 06:47 AM; edited 11 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 07:59 AM
Reply with quote

STRZELANIE

Q:Czy w fazie strzelania jeżeli jeden z celi zginie zanim wszyscy strzelcy oddadzą w niego strzał to pozostali mogą obrać inny wrogi model za cel?
A: Tak, ponieważ:
Quote::
... Gracz powinien wyznaczyć do strzału jedną ze swych jednostek i wybrać jeden z modeli wroga na cel ostrzału. Po wyznaczeniu celu należy odmierzyć zasięg i rozpatrzyć strzelanie zgodnie z podanymi zasadami. Następnie należy przejść do kolejnej postaci strzeleckiej i postępować jak poprzednio. Należy kontynuować strzelanie, póki nie wystrzelą wszystkie wyznaczone do strzału modele uzbrojone w broń dystansową.

POLE WIDZENIA

Q: Czy obrót postaci jest traktowany jako ruch na potrzeby strzelania?
A: Nie.

Najbliższy cel
Strzelanie ze wzniesień

Q: _____A___B______
________________|__________C_______D_____

Stoi sobie dwóch strzelców na górce. Poza górką stoi dwóch wrogich strzelców. Czy C i D mogą strzelać w A pomijając zasadę Najbliższy Cel? Czy B zasłania ludzikom C i D model A?
A: C i D nie mogą ignorować zasady najbliższy cel (bo nie stoją na wzgórzu)...

Quote::
Strzelanie ze wzniesień:
Postacie ustawione na wzniesieniu/piętrze, a za takie miejsce należy uznać każdą powierzchnię znajdującą się przynajmniej 2” nad powierzchnią stołu, zajmują dogodne pozycje do prowadzenia ostrzału i mogą zignorować zasadę najbliższy cel.
...stąd muszą strzelać do modelu B, który stoi bliżej.

Za to zarówno modele stojące na wzniesieniu jak i przed nim zyskują dodatkowe pole widzenia.
Quote::


Ustawione na wzniesieniu/piętrze modele uzyskują też dodatkowe pole widzenia ponad modelami, które nie znajdują się na wzniesieniu/piętrze. Działa to też oczywiście w drugą stronę, a więc również modele ustawione poza wzniesieniami/piętrami widzą ponad stojącymi przed nimi modelami ustawione na wzniesieniu postacie.

Natomiast, to czy B zasłania modelowi A pole widzenia należy sprawdzić patrząc z punktu widzenia stojącego z tyłu modelu.

Q: Czy własne i sprzymierzone modele mogą zasłonić linię strzału?
A: Tak, ponieważ:
Quote::
... Pole widzenia określa możliwość zobaczenia wrogów przez modele - muszą one widzieć przeciwnika przez, pod lub nad elementami tereny pola bitwy i innymi modelami (sprzymierzonymi i wrogimi) ...

ZASIĘG
STRZELANIE A WALKA WRĘCZ

Q: Czy można oddać strzał do walczących modeli, które są wrogami mojej kompani (np. przeciwnik i motłoch)?
A: Mimo, że w tym przypadku nie jest to gra wieloosobowa to zastosowanie ma poniższa zasada:
Quote::
"Strzelanie do walczących:
Modele uzbrojone w broń dystansową w trakcie rozgrywania bitwy w trybie WSZYSCY NA WSZYSTKICH, w przeciwieństwie do potyczek, mają prawo strzelać do wrogich modeli związanych walką wręcz pod warunkiem, że strzelający model nie należy do żadnej z kompanii, której modele pozostają związane walką wręcz. Należy zauważyć, że model uzbrojony w broń dystansową nadal musi strzelać do najbliższego wroga - chyba, że inne zasady pozwalają na wybór celu. Po ustaleniu liczby trafień należy rozdzielić je losowo pomiędzy związane walką wręcz modele."

Wzorniki & trafienia przypadkowe
RZUTY NA TRAFIENIE
OSŁONA

Q: Czy można strzelić "w plecy" własnemu modelowi który stanowi osłonę dla wroga?
A: Tak, ponieważ:
Quote::
... Jeżeli rzut na trafienie nie powiedzie się o 1, w przypadku gdy cel znajduje się za osłoną, wówczas pocisk trafia w zasłonę. W większości przypadków nie ma to większego znaczenia, ale gdy na linii ognia znajduje się inny model (sprzymierzeniec lub wróg) lub osłoną, za którą ukrywa się ostrzeliwana postać jest beczka z prochem, może to mieć bardzo duże znaczenie...

MODYFIKATORY RZUTÓW NA TRAFIENIE
Trafienie na 7+
Wzorniki
ZADAWANIE RAN PRZECIWNIKOWI
SIŁA BRONI
TRAFIENIA KRYTYCZNE

Q: Czy rykoszet może uderzyć model związany walką?
A: Tak. Pocisk trafia w najbliższy wrogi model znajdujący się w odległości do 6" od pierwszego celu. Nie ma znaczenia czy jest on w walce, czy nie. Jeżeli w odległości do 6" nie ma wrogiego modelu a jedynie modele gracza, to nie zostają one trafione.
Quote::
Rykoszet. Pocisk z impetem przechodzi przez ciało ofiary i rykoszetując uderza w kolejną najbliższą wrogą postać znajdującą się w odległości do 6” od trafionego i zranionego modelu. Należy wykonać rzut na zranienie dla kolejnego trafionego rykoszetem modelu i wykonać ewentualne rzuty na Ochronę Pancerza lub Ochronę Magiczną.

RZUTY NA OCHRONĘ
TRAFIENIE POWODUJĄCE WIELE RAN
POLEGLI
EFEKTY ZRANIENIA
Oszołomiony!
Powalony na ziemię!
Wyłączony z akcji
Polegli kawalerzyści


Last edited by Pepe on Pt wrz 19, 2014 12:14 PM; edited 6 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:00 AM
Reply with quote

WALKA WRĘCZ
WALKA
Które modele walczą?

Q: Czy walczący muszą stykać się środkami podstawek? Mówiąc inaczej czy muszą być ich boki podstawek idealnie przylegać do siebie?
A: Na tyle na ile to możliwe.


Q: Czy modele stykające się rogami podstawek również walczą?
A: Jeśli była szarża. Szarża to jedyny sposób na związanie modeli walką wręcz. Jeśli trzy modele stoją w szeregu a ty chcesz zaszarżować na środkowy to tylko z tym będziesz związany walką wręcz. To, że stykasz się rogami z pozostałymi dwoma nie oznacza, że automatycznie z nimi walczysz.

Walka z boku i od tyłu

Q: Kiedy postać może się obrócić w walce wręcz?
A: Model może się obrócić na początku każdej własnej fazy, także na początku własnej fazy walki wręcz.

Kto działa jako pierwszy?

Q: Kto uderza jako pierwszy w przypadku gdy model z bronią wielką zaszarżował na model z wyższą inicjatywą?
A: Model który ma wyższą inicjatywę. Ponieważ:

Uderza jako ostatni:
Quote::
[...]Jeżeli model walczy bronią z cechą oręża UDERZA JAKO OSTATNIA i podlega jednocześnie zasadzie UDERZA JAKO PIERWSZY – na przykład w turze w której szarżował, to zasady te znoszą się i żadna nie ma zastosowania, a model atakuje w porządku INICJATYWY.
Jeżeli model szarżowany nie podlega jakimś dodatkowym zasadom, to walczą wg Inicjatywy.


Q: Kto uderza jako pierwszy w przypadku gdy model zaszarżował na model z bronią/umiejętnością uderza jako pierwszy?
A: Model który ma wyższą inicjatywę. Ponieważ:

Uderza jako pierwszy:
Quote::
Modele uzbrojone w oręż podlegający tej zasadzie zawsze uderzają jako pierwsze w walce wręcz, niezależnie od współczynnika INICJATYWA. W walce z modelem, który podlega tej samej zasadzie, pierwszeństwo zadawania ciosów określa się na podstawie wartości współczynnika INICJATYWA (przy takiej samej wartości INICJATYWY należy rozstrzygnąć za pomocą rzutu kostką).


Q: Czy model z Wielką bronią uderza jako ostatni nawet podczas szarży?
A: Jeżeli model walczy bronią z cechą oręża UDERZA JAKO OSTATNIA i podlega jednocześnie zasadzie UDERZA JAKO PIERWSZY – na przykład w turze w której szarżował, to zasady te znoszą się i żadna nie ma zastosowania, a model atakuje w porządku INICJATYWY.


Q: Który z modeli uderza jako pierwszy w następującej sytuacji: Włócznik z Middenheimu szarżuje na Mistrza Miecza Hoteka który ma Wielką Broń i umiejętność: Szybkość Asuryana?
A: Model który ma większą Inicjatywę.


Q: Kto będzie uderzał w walce wręcz jako pierwszy w następującej sytuacji: na bohatera Elfów Wysokiego Rodu z Ulthuanu z zasadą Szybkość Asuriana szarżuje Mroczny Jeździec z włócznią?
A: Oba modele podlegają zasadzie uderza jako pierwszy (ta zasada nie kumuluje się). Kolejność ataków ustala się tak, jak jest napisane w zasadzie Uderza jako pierwszy.
Quote::
Uderza jako pierwszy:
Modele uzbrojone w oręż podlegający tej zasadzie zawsze uderzają jako pierwsze w walce wręcz, niezależnie od współczynnika INICJATYWA. W walce z modelem, który podlega tej samej zasadzie, pierwszeństwo zadawania ciosów określa się na podstawie wartości współczynnika INICJATYWA (przy takiej samej wartości INICJATYWY należy rozstrzygnąć za pomocą rzutu kostką).

TRAFIENIE PRZECIWNIKA
KAWALERIA
ZADAWANIE RAN PRZECIWNIKOWI
PREMIE ZA BROŃ
TRAFIENIA KRYTYCZNE
KORZYSTANIE Z OCHRONY PANCERZA
MODYFIKATOR OCHRONY PANCERZA
MAKSYMALNA OCHRONA
OCHRONA MAGICZNA
TRAFIENIE POWODUJĄCE WIELE RAN
POLEGLI
EFEKTY ZRANIENIA
Oszołomiony!
Powalony na ziemię!
Wyłączony z akcji!
Polegli kawalerzyści
Uwagi

Q: Czy model będący w walce wręcz z dwoma innymi modelami które są powalone na ziemie może podzielić swoje ataki i obydwa wyłączyć z akcji?
A: Tak jeśli sam ich nie powalił w tej turze.


Last edited by Pepe on Pt paźdź 05, 2012 06:45 AM; edited 6 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:00 AM
Reply with quote

PSYCHOLOGIA
TESTY PSYCHOLOGICZNE
TESTY PSYCHOLOGICZNE
A TESTY ROZBICIA
Używanie CP kapitana
Używanie CP jeźdźca
TESTY PRZEPROWADZANE NA POCZĄTKU TURY
ROZBICIE

Q: Kiedy wykonuje się test rozbicia?
A: Na początku każdej kolejnej tury gracza, który utracił 25% i więcej modeli.
Należy pamiętać również o tym, ze sprawa ta dotyczy sytuacji, w której z jakiegoś powodu banda nie gra w komplecie. Np w scenariuszu, w którym liczba modeli pojawiających się na polu bitwy, zależy od wyniku rzutu na kościach. Przykładowo zamiast kompletu dwunastu wojowników na stole pojawiło się zaledwie sześciu. To w momencie utraty dwóch modeli (czyli 33%) spośród sześciu gracz na początku własnej tury musi wykonać test rozbicia.


Q: Czy jeśli banda się rozbija to uciekające postacie w walce dostają auto-hita?
A: Nie. W skrócie: model związany walką wręcz wykonuje rzut ucieczki, goniący rzut pościgu. Jeżeli rzut pościgu jest "równy bądź większy od rzutu ucieczki postaci uciekającej, to uciekający model zostaje automatycznie Wyłączony z akcji!".
Modele Oszołomione! i Powalone na ziemię! zostają automatycznie Wyłączone z akcji!. W kolejnych rundach uciekające modele poruszają się w kierunku najbliższej krawędzi, aż do opuszczenia stołu. W tym czasie zwycięzca może pozbierać znaczniki, itd.
Przeciwnik może gonić jedynie w pierwszej turze w której przegrany ucieka. W pozostałych, aż do ucieczki ostatniego modelu przegranego, nie może już wykonywać działań w stronę uciekających.
Modele uciekające poruszają się 2K6" lub 3K6" - zależnie od wartości współczynnika Szybkość.


Q: Czy po niezdanym teście rozbicia modele cały czas uciekają 2k6 cali?
A: Modele uciekające poruszają się 2K6" lub 3K6" - zależnie od wartości współczynnika Szybkość, aż opuści pole potyczki.

STRACH
GROZA
BERSERK
FURIA
GŁÓD KRWI
GŁUPOTA
NIENAWIŚĆ
NIEZŁOMNOŚĆ
ODPORNOŚĆ NA PSYCHOLOGIĘ
ODPORNOŚĆ NA STRACH & GROZĘ
SAM W WALCE
POSTACIE A PSYCHOLOGIA WIERZCHOWCÓW


Last edited by Pepe on Cz paźdź 04, 2012 09:43 AM; edited 3 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:01 AM
Reply with quote

DRUŻYNY
TABELE UMIEJĘTNOŚCI & DOŚWIADCZENIE POCZĄTKOWE
BOHATEROWIE & STRONNICY
CHORĄŻOWIE & SYGNALIŚCI

Q: Czy chorąży może zostać bohaterem?
A: Tak.


Q: Czy chorąży dodający CP przywódcy podwyższa CP do testu rozbicia?
A: Tak, ale:
Quote::
Należy jednak pamiętać, że w WARHEIM - FANTASY SKIRMISH wyrzucenie 11-12 w teście CP zawsze oznacza niepowodzenie, niezależnie od modyfikatorów do rzutu, czy wartości współczynnika CP.

EKWIPUNEK
KARTA DRUŻYNY
PRESTIŻ DRUŻYNY


Last edited by Pepe on Cz paźdź 04, 2012 12:40 PM; edited 2 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:01 AM
Reply with quote

LUDZIE
Łowcy czarownic
Muszkieterzy z Nuln
Piechota morska z Marienburga
Siostry Sigmara
Strażnicy dróg z Averlandu
Zbrojna kompania z Ostlandu
Zbrojni z Middenheim

Q: Jak długo to trwa Lupenir?
A:
Quote::
Niezależnie od wyniku rzutu, efekty Lupeniru! utrzymują się do początku następnej tury bohatera. Ponadto, należy pamiętać, że umiejętność specjalna nie ma zastosowania w przypadku, gdy bohater jest Oszołomiony!, został Powalony na ziemię! lub Ucieka!.


Q: Czy można wprowadzić się w Lupenir w fazie rozpoczęcia przeciwnika?
A: Nie.


Q: Czy dowódca Zbrojnych z Middenheim może używać zdolności specjalnej Blanhiktu do przerzucania testów rozbicia?
A: Nie. Umiejętność daje dowódcy NIEZŁOMNOŚĆ - czyli jest on ODPORNY NA PSYCHOLOGIĘ (co nie zwalnia z testów rozbicia), zaś inni bohaterowie lub stronnicy w odległości do 6" mogą przerzucać nieudany test CP.

Żołnierze z Reiklandu
Rycerze Graala
Zbrojna chorągiew z Kisleva
Piraci z Sartosy
Psy Wojny

Q: Czy model z kompanii Psy Wojny z zasadą Ptasznik może strzelać po locie?
A: Jeżeli broń nie podlega zasadzie ruch lub strzał, to model może strzelać z takiej broni.


Q: Czy model z kompanii Psy Wojny z zasadą Ptasznik może korzystać z pawęży i latać?
A: Wyekwipowany w pawęż model nie może biegać oraz latać.


Q: Jak wygląda sytuacja z Psami Wojny? Czy posiadając Ogra jako stronnika mogą za darmo zatrudnić na czas jednej rozgrywki kolejnego?
A: Tak. Mając w szeregach kompani Ogra (stronnika) można dzięki zasadzie specjalnej "Kompania najemników" zatrudnić Ochroniarza lub Miotacza Ołowiu. Zasady nie pozwalają na równoczesne zatrudnienie Ochroniarza i Miotacza Ołowiu.

ATHEL LOREN
Leśne Elfy z Athel Loren

Q: Czy Leśne Elfy mogą biegać po lesie?
A: Tak. Dzięki zasadzie "Dzieci kniei" Leśne Elfy ignorują kary do ruchu po terenie leśnym, który na potrzeby ruchu traktowany jest jak teren otwarty.

ULTHUAN
Elfy Wysokiego Rodu z Ulthuanu

Q: Mag Elfów Wysokiego Rodu posiada umiejętność, że gdy losuje zaklęcie to losuje drugie dodatkowe, czy ta umiejętność działa też gdy awansuje na wyższy poziom maga?
A: Tak. Za każdym razem gdy mag uczy się zaklęcia Wysokiej Magii uczy się też jednego losowo wybranego zaklęcia z wybranej przez gracza Tradycji Magii Kolegialnej.


Q: Czy Mag Wysokich Elfów z Ulthuanu szybciej awansuje na wyższy poziom jeżeli po osiągnięciu kolejnego poziomu doświadczenia wylosował Nową Umiejętność i poznał dwa czary?
A: Magowie Wysokich Elfów szybciej awansują na wyższe poziomy.

Mag 1 poziomu zna 1 zaklęcie.
Mag 2 poziomu zna 2 lub 3 zaklęcia.
Mag 3 poziomu zna 4, 5 lub 6 zaklęć.
Mag 4 poziomu zna 7 lub więcej zaklęć.

NAGGAROTH
Mroczne Elfy z Naggaroth

A: Czy tworząc bandę Mrocznych Elfów z Naggharond można wykupić Płaszcz z Łusek Morskiego Smoka dla bohatera?
A: Jedynie Korsarz rozpoczyna z Płaszczem z łusek morskiego smoka. Pozostali bohaterowie mogą kupić płaszcz dopiero po nauczeniu się umiejętności Smokobójca .

KHAZADZI

Q: Czy Pogromca z umiejętnością siłacz może nosić pancerze?
A: Nie zasada Fanatyk jest nadrzędna:
Quote::
[...] modele podlegające zasadzie specjalnej fanatyk nigdy nie mogą używać pancerzy[...]


Q: Czy Pogromca Trolla w przypadku awansu na bohatera może wybrać umiejętność fechmistrz i czy w takim razie będzie mógł on walczyć bronią inną niż wypisane w ekwipunku Pogromców?
A: Nie, ponieważ Pogromca podlega zasadzie specjalnej:
Quote::
Fanatyk:
Ponadto, modele podlegające zasadzie specjalnej fanatyk nigdy nie mogą używać pancerzy i mogą korzystać wyłącznie z własnej listy ekwipunku. Co więcej, jeżeli model stronnika podlegający zasadzie specjalnej fanatyk w rzucie na TABELĘ ROZWOJU uzyska wynik Chłopak ma talent! gracz określając dostępne dla bohatera LISTY UMIEJĘTNOŚCI nie może wybrać UMIEJĘTNOŚCI STRZELECKICH oraz AKADEMICKICH

Khazadzi z Gór Krańca Świata
Kult Pogromców z Karak Kadrin

Q: Czy w kulcie pogromców wszyscy bohaterowie korzystają z listy ekwipunku bohaterów czy tez część korzysta z nieprecyzowanej listy pogromców?
A: Bohaterowie korzystają z ekwipunku bohaterów. Jednak ci z bohaterów, którzy podlegają zasadzie Fanatyk ograniczeni są zapisem:
Quote::
Ponadto, modele podlegające zasadzie specjalnej fanatyk nigdy nie mogą używać pancerzy i mogą korzystać wyłącznie z własnej listy ekwipunku. Co więcej, jeżeli model stronnika podlegający zasadzie specjalnej fanatyk w rzucie na TABELĘ ROZWOJU uzyska wynik Chłopak ma talent! gracz określając dostępne dla bohatera LISTY UMIEJĘTNOŚCI nie może wybrać UMIEJĘTNOŚCI STRZELECKICH oraz AKADEMICKICH.
Co oznacza, że nie mogą korzystać z pancerzy, hełmu i tarcz.

KRÓLESTWA OGRÓW
Zwiadowcza kompania z Ogrzych Królestw

Q: Czy jak ogry mają byczą szarżę i kogoś przez to oszołomią to potem w walce mają wszystkie bonusu z oszołomienia- auto hity i automatycznie wyłączony z akcji?
A: Nie. Bycza szarża choć nie jest wliczana do współczynnika ATAK, to na potrzeby TABELI EFEKT ZRANIENIA jest traktowana jak dodatkowy ATAK, a więc:
Quote::
Jeżeli model dysponujący kilkoma atakami zada przeciwnikowi kilka ran należy wykonać rzut za każdą ranę i zastosować najwyższy wynik z TABELI EFEKT ZRANIENIA. Model nie może w tej samej fazie walki wręcz wykonując kolejno ATAKI najpierw Oszołomić! lub Powalić na ziemię! wroga, a następnie wykonując kolejne ciosy Wyłączyć z akcji! przeciwnika.


Q: GNOBLAR-MASKOTKA - można użyć raz na grę, a GNOBLAR-UWAGA wielokrotnie?
A: Tak.


Q: Czy banda ogrów z ołowiomiotaczem może zatrudnić ogra najemnika z ołowiomiotaczem?
A: Nie, ponieważ:
Quote::
Harpun & ołowiomiotacz:
Cechą charakterystyczną Zwiadowczych kompanii z Ogrzych Królestw są potężne harpuny i ołowiomiotacze. Należy jednak zauważyć, że ze względu na trudność zdobycia rzadkiego oręża Zwiadowcza kompania z Ogrzych Królestw może posiadać tylko jeden harpun oraz jeden ołowiomiotacz.

CHAOS

Q: Czy Piętna Chaosu dostają bohaterowie którzy w wyniku rzutu na doświadczenie wylosowali nową umiejętność?
A: Tak.


Q: Jeżeli Opętany przy rekrutacji zmienia się w Pomiot Chaosu to czy można później rekrutować kolejnego Opętanego?
A: Nie. W bandzie nadal jest Opętany, tyle że zmieniony w Pomiot Chaosu i jest stronnikiem.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku stronników awansujących na bohaterów. Dalej wliczani są do limitu np. 0-3 czy 0-5.


Q: Czy zasada opętanego też jest nadrzędna do siłacza i fechmistrza?
A: Tak.
Quote::
Opętani nigdy nie mogą używać oręża i pancerzy.

Kult Ducha Chaosu
Kult Karmazynowej Czaszki
Kult Dzieci Zagłady
Kult Sybarytów
Kult Purpurowej Dłoni
LUDZIE PÓŁNOCY
Grasanci Chaosu

Q: Gdy grasanci chaosu wybiorą na patrona Khorna to zaklęcia z jakiej domeny rzuca ich czarnoksiężnik?
A: Nie rzuca zaklęć.
Quote::
WOJOWNICY KHORNA:
Czarnoksiężnicy naznaczeni Znakiem Khorna nie mogą rzucać zaklęć oraz nie mogą zdobywać kolejnych poziomów, ponadto generowane przez modele Kostki Mocy, które nie zostały wykorzystane do rozproszenia zaklęć pozostających w grze, mogą zostać na początku fazy magii przeciwnika dodane do Puli Kostek Rozproszenia.

ZWIERZOLUDZIE
Zbrojne stado Zwierzoludzi

Q: Czy model Zwierzoczłeka posiadający Piętno Chaosu Niepodzielnego i umiejętność Pierwotna furia kiedy szarżuje ma prawo przerzucić trafienia ze względu na nienawiść, a po zdaniu testu CP może przerzucić jeszcze raz?
A: Nie. Przerzut można wykonać tylko raz.

NIEUMARLI
Nieumarła świta hrabiego Von Carstein

Q: Czy przywołane k3 wilki dzięki użyciu umiejętności Władca Bestii przez Wampira z rodu Carsteinów dołączają się do istniejącej grupy wilków, czy może tworzą nową?
A: Tworzą nową grupę - podobnie wszyscy przywoływani w podobni sposób stronnicy, którzy nie są wliczane do limitu modeli w drużynie oraz nie są brani pod uwagę na potrzeby testu rozbicia.


Q: Czy istnieje możliwość zahipnotyzowania przeciwnika przez Hrabiego von Carsteina i wykonania szarży w inny wrogi model (wszystko dzieje się w zasięgu 12')?
A: Nie ponieważ hipnotyczne spojrzenie może zostać użyte w fazie strzelania, która następuje po deklaracjach szarż:
Natomiast w następnej rundzie po zahipnotyzowaniu Hrabia może szarżować, więc można najpierw zahipnotyzować model, a jeśli ten nie przełamie uroku zaszarżować go - wówczas zahipnotyzowany traktowany jest jak Oszołomiony! i wystarczy go zranić, żeby wyłączyć.

Q: Czy wampir po użyciu 'transformacji' von Carsteinów może strzelać z kuszy? I czy ma modyfikator -1 do trafienia?
A: Wampir po użyciu 'transformacji' wykonuje ruch lotu, co oznacza, że w fazie strzelania nie może użyć broń dystansowej podlegającej zasadzie ruch lub strzał chyba, że posiada umiejętność która pozwala ignorować zasadę ruch lub strzał, a jeśli używa broni, która nie podlega takiej zasadzie ma -1 do trafienia, za strzał po ruchu.

Nieumarły orszak księżnej Lahmi

Q: Czy hipnotycznego spojrzenia Księżna Lahmi może użyć w walce wręcz?
A: Nie, bo:
Quote::
Księżne Lahmi potrafią unieruchamiać swoje ofiary siłą spojrzenia. Hipnotyczne spojrzenie może zostać użyte w fazie strzelania, a wampirzyca może obrać za cel dowolny niezwiązany walką model przeciwnika pozostający w polu widzenia, w odległości do 6”.
A ponadto model związany walką wręcz nie może korzystać z broni dystansowej lub umiejętności czy zasad specjalnych używanych w fazie strzelania.
Quote::
Strzelanie a Walka Wręcz:
Modele związane walką wręcz są dalece zbyt zajęte bojem o życie, by korzystać z broni dystansowej lub umiejętności czy zasad specjalnych używanych w fazie strzelania.
Związane walką wręcz modele nie mają prawa strzelać z broni dystansowej oraz korzystać z umiejętności lub zasad specjalnych używanych w fazie strzelania.

Nieumarły poczet Krwawych Smoków
Nieumarły sabat rodu Nekrarch
Nieumarły tabor ludu Strigosu

Q: W podręczniku jest napisane, że Transformacja może wystąpić na początku fazy magii. Czy jest możliwa taka sytuacja:
ruch(w fazie ruchu) + 16 cali(faza magii) = zasięg możliwej szarży?
A: Tak, podobnie jak w przypadku użycia wszystkich czarów typu LOT.


Q: Czy Stregoica jest potworem i na jakiej podstawce powinien być jej model?
A: Nie jest potworem. Podstawka 40x40.

Nieumarły zastęp z Nehekhary
SKAVENY

Q: Czy Skaven z mieczem w prawicy, tarczą w lewicy i mieczem w ogonie otrzymuje bonusy zarówno za walkę dwiema broniami ręcznymi i za broń ręczną + tarczę?
A: W tym sensie, że potrafi władać bronią ręczną ogonem i z tej racji otrzymuje dodatkowy +1 Atak.

Zwiadowcze stado klanu Eshin
Poganiacze klanu Moulder

Q: Skąd Skaveny z Klanu Moulder biorą spaczeń?
A:
Quote::
Jeżeli Mistrz Mutator lub Mistrz Ciałokształtowania nie został Wyłączony z akcji! gracz, w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce może próbować pozyskać Spaczeń wymieniając Łupy! na Upioryt. Za każdy Łup! należy wykonać rzut K6. Wynik 1-4 oznacza, że udało się wymienić Łup! na jedną bryłkę Czarnoskału. Rezultat 5+ oznacza, że model wymienił jeden Łup! na K2 kawałki Kamienia Przemian, które mogą zostać wykorzystane w procesie ciałokształtowania.
Ponadto, Mistrz Mutator lub Mistrz Ciałokształtowania który poświęca się wymianie Łupów! na Upioryt nie generuje Kostki Eksploracji w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce oraz nie może brać udziału w Handlu.

Kult zarazy klanu Pestilens
Harcownicy klanu Skryre

Q: Co się dzieje z drużyną broni jeżeli jeden z Harcowników Skryre tworzących drużynę broni awansuje na bohatera w przypadku gdy gracz posiada maksymalną ilość postaci w bandzie i 5 bohaterów?
A: Jeśli gracz posiada 5 bohaterów i maksymalną ilość modeli w kompanii, to Skaven który ma talent zostaje 6 bohaterem. A drużynę broni można złożyć z dwóch innych Harcowników - którzy mają takie same rozwoje i doświadczenie. Jeśli nie ma takich, można zwolnić jednego stronnika i rekrutować nowego, którego dołącza się do osamotnionego Skavena z drużyny ciężkich broni.


Q: Jeżeli Ratogr klanu Skryre podczas niewypału strzelając z np Kulomiotu eksploduje i przeżyje to czy można mu dokupić zniszczoną broń lub ewentualnie inną?
A: Tak, można dokupić. Ponieważ:

Quote::
Zbrojne ramię:
[...]Należy jednak pamiętać, że oręż Skavenów to broń równie niebezpieczna dla wroga co nieprzewidywalna dla obsługującego ją strzelca. Jeżeli w wyniku NIEWYPAŁU! zbrojne ramię Szczurogra klanu Skryre zostanie zniszczone, a model przeżyje eksplozję, to w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce gracz zgodnie z zasadami podanymi w ROZDZIALE XIIII: EKWIPUNEK może zakupić i wyposażyć model Szczurogra klanu Skryre w Kulomiot, Miotacz Spaczognia, Moździerz Trującego Wichru lub Spaczmuszkiet.


Q: Czy jest możliwe aby kulomiot, miotacz spaczognia, czy spaczmuszkiet używali bohaterowie skaveńscy?
A: Nie. Tylko i wyłącznie stronnicy - Harcownicy mogą używać "ciężkiej broni".
Umiejętność strzelec też nie ma tu zastosowania, bo dzięki niej model nie awansuje do "drużyny ciężkich broni".
Quote::
Gracz, kupując ciężką broń, może awansować dowolną z grup stronników, składającą się z dwóch Harcowników do rangi drużyny ciężkich broni.

Zbrojne stado klanu Mors
ZIELONOSKÓRZY
Łowcze plemię Dzikich Orków
Orki & Gobliny
LUSTRIA
Jaszczuroludzie z Lustrii

Q: W momencie gdy Kapłan Skinków jeżeli dobierze kolejne zaklęcie z innej domeny magii, to czy kolejne czary muszą być losowane już z tej domeny?
A: Zarówno Kapłan Skinków jak i mag Elfów Wysokiego Rodu za każdym razem, może wybierać inną Tradycję Magii Kolegialnej.


Q: Czy w przypadku gdy Kapłan Skinków dobierze kolejne zaklęcie z innej domeny magii, to czy wylosowany czar można zamienić na pierwszy z listy?
A: Nie. Zasada dotyczy "pierwszego" wylosowanego zaklęcia.


Q: Czy w przypadku Kapłana Skinków do rozwijania leveli liczymy tylko znajomość czarów ze swojej domeny?
A: Nie. Podobnie jak w przypadku Maga Elfów Wysokiego Rodu liczą się wszystkie zaklęcia, które Kapłan Skinków nabył dzięki rozwojom. A więc jeśli chodzi o poziomy, to rozwija się znacznie szybciej niż na przykład ludzcy magowie.


Last edited by Pepe on Pt paźdź 05, 2012 07:07 AM; edited 29 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:02 AM
Reply with quote

ELEMENTY TERENU NA POLU BITWY
RODZAJE TERENU
PRZESZKODY

Q: Czy model na podstawce 40x40 lub 50x50 np Smoczy Ogr może chodzić po schodach i po drabinach i czy może się wspinać?
A: Tak. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że poruszające się po takim terenie modele nie mogą biegać.

WZGÓRZA
LASY
RZEKI
BAGNA
MISTYCZNE MONUMENTY
TAJEMNICZE BUDOWLE


Last edited by Pepe on Cz paźdź 04, 2012 08:28 AM; edited 1 times in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:02 AM
Reply with quote

SCENARIUSZE
POGODA W STARYM ŚWIECIE
WEWNĄTRZ MURÓW
POZA MURAMI
ZDARZENIA LOSOWE

Q: Co sie dzieje z modelem posiadającym możliwość wielokrotnego strzału w momencie wyrzucenia podczas fazy eksploracji - 2 szóstek - czyli dziczyzny - ile razy strzela taki model - raz , czy strzela tyle razy ile ma możliwość?
A: Model może strzelić tylko raz, ponieważ zdolność wielokrotny strzał działa tylko w fazie strzelania, a zdarzenie miało miejsce w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce.

Quote::
Wielokrotny strzał:
Niektóre rodzaje broni dystansowej dają możliwość wystrzelenia kilku pocisków w jednej fazie strzelania – nazywamy to wielokrotnym strzałem


Q: Jeżeli dwa modele gracza(A, B) związane są walką wręcz z przeciwnikiem (C) i jeden z nich (A) zostanie zamieniony w wyniku zdarzenia losowego 42 Nieoczekiwana zamiana miejsc z innym modelem przeciwnika (D), to czy model (B) który pozostał w walce będzie teraz walczył z dwoma przeciwnikami (C, D)?
A: Nie, model który zamienił się miejscem z modelem będącym w walce należy ustawić w odległości 1" od walczących. Ponieważ:

Quote::
1” od siebie:
Gracze odkryją, że poruszanie postaci na stole prowadzi czasem do zatłoczenia, szczególnie kiedy wiele różnych modeli walczy wręcz. Ważne jest zatem ustalenie, które postacie aktualnie walczą, a które są blisko, ale nie toczą walki, a może tylko starają się przejść obok.
Z tego powodu, modele stron przeciwnych winne, o ile nie walczą, utrzymywać dystans nie mniejszy niż 1” od siebie. Modele, które w wyniku działań miałyby zbliżyć się do wroga na odległość mniejszą niż 1”, muszą się po prostu zatrzymać w odległości 1” od przeciwnika. Należy pamiętać, że w zwykłych warunkach jedyną metodą włączenia jednostki do walki wręcz jest szarża na przeciwnika. Jednakże w wyniku szarży, szarżująca postać może znaleźć się w odległości mniejszej niż 1” od dowolnego przeciwnika (nie tylko tego, który był celem szarży).


Q: W paru sytuacjach można pozyskać darmowego najemnika, który po potyczce odejdzie, chyba, że zawrze się z nim kontrakt i będzie płacić żołd. Czy oznacza to, że po potyczce należy mu zapłacić tylko żołd, a nie żołd + koszt rekrutacji, jeśli chcę się by pozostał?
A: Tylko żołd.


Q: Jeżeli w wyniku wystąpienia Zdarzenia Losowego Smoczy Ogr jak otrzyma trafienie błyskawicą to czy podlega zasadzie Furia do końca potyczki czy na stałe?
A: Do końca potyczki.


Q: W zdarzeniu losowym Gladiator, kiedy najemnik przyłącza się do drużyny, płaci się mu po 1 walce 30 czy 15 ZK?
A: Płaci się żołd czyli 15 zk.


Q: Czy stworzenia pojawiające się w wyniku Zdarzenia Losowego gdy wejdą w kontakt z podstawką modelu jednego z graczy to biją się w każdej turze walki wręcz? Tzn. Gracza 1 i Gracza 2 itd? Czy tylko w turze gracza z którym są związane walką?
A: Walczą w swojej turze i w turze każdego gracza z modelami którego pozostają związane walką wręcz.


Q: W scenariuszu Walka Uliczna występuje zdarzenie losowe szkielety. Gdzie się pojawią szkielety w budynku czy na otwartej przestrzeni?
A: Pojawiają się w strefie rozstawienia - a to czy w budynku, czy na otwartym terenie pozostawiłbym graczowi zdarzenia.
Quote::
O ile w opisie zdarzenia losowego nie napisano inaczej, modele należy rozstawić w losowo określonej strefie rozstawienia w odległości do 6” od brzegu stołu, ponadto żaden model zdarzenia nie może zostać rozstawiony w odległości mniejszej niż 12” od dowolnego innego modelu nie będącego modelem zdarzenia.


Last edited by Pepe on Pt paźdź 05, 2012 07:03 AM; edited 7 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:03 AM
Reply with quote

KAMPANIA
ROZPOCZĘCIE KAMPANII
ROZGRYWANIE POTYCZEK W KAMPANII
PRESTIŻ DRUŻYNY
SEKWENCJA PO POTYCZCE
ROZWIĄZANIE KOMPANII
ŚMIERĆ POSTACI
ŚMIERĆ PRZYWÓDCY
POWAŻNE OBRAŻENIA
Bohaterowie a poważne obrażenia
Stronnicy a poważne obrażenia
Machiny a poważne obrażenia
Tabela poważnych obrażeń

Q: Co się dzieje w momencie gdy pojmany model (61 obrażenia po potyczce) ze zbroja chaosu zostaje zabity? Czy to jedyna możliwość na uzyskanie zbroi chaosu od innego modelu? Komu można ją przydzielić jeśli jest to możliwe?
A:A więc jeśli kompania ma na liście ekwipunku Zbroję Chaosu to losujesz bohatera, który ją zakłada. Jeśli bohaterowie mają już Zbroję Chaosu lub nie ma jej na liście ekwipunku to pancerz przepada i należy go usunąć z Karty Drużyny.
Quote::
Jeżeli model odziany w Zbroję Chaosu zginie, należy losowo określić bohatera, który ulega pokusie Chaosu i zakłada przeklęty pancerz. W przypadku, gdy służący w kompanii bohaterowie posiadają już Zbroję Chaosu lub na liście ekwipunku kompanii nie ma Zbroi Chaosu, przeklęty pancerz należy usunąć z KARTY DRUŻYNY - Zbroja Chaosu wraca do Domeny Chaosu w oczekiwaniu na kolejną ofiarę.

DOŚWIADCZENIE
Zdobywanie Punktów Doświadczenia

Q: Czy za model dogoniony przez przeciwnika po nieudanym Teście Rozbicia zdobywa się pkt doświadczenia?
A: Na potrzeby Punktów Doświadczenia i Punktów Kampanii modele w ten sposób Wyłączone z akcji! są liczone normalnie - tak jak w każdym innym przypadku.

Awans
Żółtodzioby
Rzuty na rozwinięcia

Q: Stronnik, który w wyniku rzutu na rozwiniecie wylosował Chłopak ma talent wybiera dwie listy umiejętności np strzelecką i akademicką. Czy umiejętności specjalne są traktowane jako dodatkowe, które otrzymuje każdy stronnik awansując na bohatera?
A: Tak.

Nowe umiejętności
Rozwinięcia charakterystyki
Listy umiejętności

Q: Czy postać z umiejętnością Uskok która sama się postrzeli z gołębia bombardującego może uniknąć trafienia?
A: Tak. Ponieważ:
Quote::
USKOK. Bohater wykorzystując zdolność może próbować uniknąć trafienia pociskami wystrzelonymi z broni dystansowej z fazie strzelania.


Q: Czy na strzał z armaty działa umiejętność uskok (ochrona na 5+ przeciwko strzelaniu)?
A: Tak, umiejętność Uskok pozwala uniknąć trafienia pociskami wystrzelonymi z broni dystansowej w fazie strzelania.


Q: Umiejętność Morderczy Atak: "Niezależnie od przyczyn zranieni przez bohatera przeciwnicy otrzymują premię +1 do rzutu w TABELI EFEKT ZRANIENIA" działa zawsze czy tylko w walce wręcz?
A: Jest to umiejętności walki wręcz i tylko w takiej ma zastosowanie.


Q: Czy umiejętność Unik pozwala unikać auto hitów?
A: Nie, bo:
Quote::
UNIK. Bohater wykorzystując tę umiejętność może próbować uniknąć ciosów zadanych w fazie walki wręcz.


Q: Czy umiejętność Unik w walce wręcz chroni przed ciosami automatycznie trafiającymi np. przed ciosami "Wyklętych" z Kultu pogromców?
A: Tak. Należy wykonać rzut za każdą ranę zadaną w fazie walki wręcz.


Q: Czy umiejętność Uskok pozwala unikać magicznych pocisków?
A: Nie, bo:"
Quote::
USKOK. Bohater wykorzystując zdolność może próbować uniknąć trafienia pociskami wystrzelonymi z broni dystansowej z fazie strzelania.


Q: Czy bohater z umiejętnością Rajtar z dwoma pistoletami może stać i strzelać gdy w swojej turze już strzelał?
A: Nie, pistolety są nieprzeładowane.
Quote::
Model musi poświęcić jedną turę na przeładowanie każdej lufy używanej broni palnej.

Q: Czy bohater posiadający umiejętność Rajtar może strzelać co turę z obydwu pistoletów?
A: Nie. Co turę może strzelać z jednego pistoletu.

Q: Czy model posiadający umiejętności Artylerzysta i Rajtar, strzela z dwóch pistoletów co turę?
A: Nie. Ponieważ przeładować można tylko jedną lufę na raz.

Q: Czy bohater posiadający umiejętność Rajtar uzbrojony w dwa pistolety strzałkowe powtarzalne strzeli 4x?
A: Tak.

PUNKTY KAMPANII
Punkty Determinacji
Punkty Gniewu

Q: Jak dokładnie wygląda faza wyboru strony/rozstawania przy umiejętności Taktycy w przypadku gdy obaj gracze posiadają taką zasadę?
A: Gracz, którego kompania podlega zasadzie specjalnej TAKTYCY w czasie określania stref rozstawienia w których wystawione zostaną modele, może wybrać krawędź stołu na której rozpocznie potyczkę. Jeżeli obaj przeciwnicy dysponują taką możliwością, należy wykonać rzut kostką. Wynik określi pierwszeństwo wyboru.

Punkty Odporności
PRZYCHÓD & ŁUPY
Powtórzenia
Sekwencja fazy eksploracji
Tabela eksploracji
Łupy!
Sprzedawanie Łupów!
GRA WIELOOSOBOWA

Q: Czy można strzelać do walczących w wypadku gry wieloosobowej, gdy żaden z modeli walczących nie jest modelem sojuszniczym?
A: Można, zgodnie z zasadami dotyczącymi gry wieloosobowej:
Quote::
Strzelanie do walki:
Modele uzbrojone w broń dystansową w trakcie rozgrywania potyczki wieloosobowej w trybie WSZYSCY NA WSZYSTKICH, w przeciwieństwie do gier jeden na jednego, mają prawo strzelać do wrogich modeli związanych walką wręcz pod warunkiem, że strzelający model nie należy do żadnej z kompanii, której modele pozostają związane walką wręcz. Należy zauważyć, że model uzbrojony w broń dystansową nadal musi strzelać do najbliższego wroga - chyba, że inne zasady pozwalają na wybór celu. Po ustaleniu liczby trafień należy rozdzielić je losowo pomiędzy związane walką wręcz modele.


Last edited by Pepe on Pt wrz 19, 2014 12:31 PM; edited 12 time in total
Back to top
View user's profile
Pepe
Widzący
Widzący

Pepe

Offline

Joined: grud 29, 2011
Posts: 1520
Location: Kęty
Filia Śląska

Post Post subject: FAQ...
Posted: Cz paźdź 04, 2012 08:04 AM
Reply with quote

EKWIPUNEK
REKRUCI
Rekrutacja Najemnych Ostrzy
Nowi rekruci & istniejące grupy stronników

Q: Czy nowo rekrutowanemu stronnikowi do istniejącej już grupy stronników należy dokupić ekwipunek taki jaki posiadają czy też jeżeli takowy jest w skarbcu to można mu go przydzielić ze skarbca?
A: Nie trzeba kupować stronnika z ekwipunkiem, ponieważ Podział Ekwipunku jest po rekrutacji.


Q: Czy przy tworzeniu bandy gracz jest zmuszony do tworzenia z tego samego typu stronników jednej grupy czy też może tworzyć kilka grup?
A: Z jednego typu stronników można stworzyć jedną grupę (liczącą maksymalną 5 modeli) lub wiele grup (składających się nawet z jednego modelu).
Obie opcje mają plusu i minusy. Liczna grupa jest dobra gdy wylosujesz korzystne rozwinięcie (na przykład w przypadku Żołnierza +1 do A czy +1 do WW). Natomiast pojedynczy stronnicy mają większą szansę na awans na bohatera dzięki wynikowi "Chłopak ma talent".

HANDEL
Dostępność

Q: Ile rzutów na dostępność przedmiotu rzadkiego można wykonać jednym bohaterem?
A: Można wykonać jeden rzut na dostępność za każdego bohatera, a więc można bohaterem kupić jeden przedmiot rzadki w jednej sekwencji po potyczce.


Q: Czy przed rzutem na dostępność rzadkiego przedmiotu trzeba zadeklarować jaki przedmiot gracz chce kupić czy też do rzutu dopasowuje się przedmiot?
A: Najpierw deklaruje się przedmiot, później wykonuje rzut.


Q: Czy przedmiot rzadki dla którego należy wykonać rzut na dostępność jest przydzielany konkretnemu bohaterowi za którego był wykonany takowy rzut?
A: Przedmiot można dać dowolnemu bohaterowi, ponieważ Podział Ekwipunku jest po zakupie przedmiotów.


Q: Ile będzie wynosić dostępność pistoletu pojedynkowego wykonanego z Gromlilu lub Mithrilu?
A: Dostępność takiego pistoletu pojedynkowego będzie wynosić 9.

Sprzedaż

Q: Czy chcąc sprzedać przedmiot który został kupiony za podstawową wartość +K6 sprzedaje się za połowę swojej podstawowej wartości czy też za połowę sumy podstawowej wartości oraz dorzutu +K6 ZK?
A: Przedmiot można sprzedać za połowę podstawowej wartości. Ponieważ:

Quote::
Sprzedaż:
W czasie rozgrywania sekwencji po potyczce gracz może zdecydować o odsprzedaniu starego oręża i wyposażenia. Należy jednak pamiętać, że wartość używanego i często uszkodzonego ekwipunku nie jest zbyt wysoka. Drużyna może automatycznie sprzedać broń i ekwipunek uzyskując za niego połowę rynkowej wartości w przypadku przedmiotów Powszechnych oraz połowę ceny podstawowej w przypadku Rzadkich przedmiotów – doświadczeni handlarze często targują się dużo lepiej niż którykolwiek z bohaterów.
Gracz, który uzna cenę za zbyt niską nie musi sprzedawać przedmiotów. Może gromadzić oręż i ekwipunek w Skarbcu drużyny, by w przyszłości wyekwipować nowo najętych rekrutów, którzy z pewnością pojawią się w szeregach drużyny.

LIMIT ORĘŻA & ZBROI

Q: Czy jeżeli bohater pauzuję, to można przekazywać jego ekwipunek innemu bohaterowi?
A: Tak. Ekwipunek możesz przekazać w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce:
Quote::
Sekwencja po potyczce:
10. PODZIAŁ EKWIPUNKU
Gracz, zgodnie z zasadami podanymi w opisie drużyny oraz w ROZDZIALE XIIII: EKWIPUNEK, może wymieniać oręż i ekwipunek pomiędzy modelami bohaterów i grupami stronników.

Limit ekwipunku specjalnego dla bohaterów

Q: Czy bohater może posiadać więcej niż jedną Talię Kart Karota?
A: Maksymalnie może posiadać tyle Talii Karota ile posiada wolnego miejsca w ekwipunku.


Q: Czy bohater może posiadać Karty Tarota + Pudełko Życzeń.
A: Tak.

BROŃ
Zasady specjalne dla oręża

Q: Czy korzystając z bezpośredniego strzału mogę strzelić z obydwu pistoletów podczas szarży?
A: Nie, bo:
Quote::
Model uzbrojony w załadowaną broń dystansową posiadającą cechę oręża BEZPOŚREDNI STRZAŁ oraz BROŃ RĘCZNĄ może wystrzelić z broni dystansowej w trakcie szarży.

Q: Czy model unieruchomiony przez broń unieruchamiająca może próbować się uwolnić od razu, czy dopiero na początku swojej tury?
A: Unieruchomiony model może próbować uwolnić się w fazie rozpoczęcia tury.
Quote::
Unieruchamiający:
Tego rodzaju oręż nie jest przeznaczony do zabijania, lecz do pochwycenia żywcem i unieruchomienia przeciwnika. Trafiony model zostaje unieruchomiony (postać traktowana jest tak, jakby została Oszołomiona!). Model pozostanie unieruchomiony dopóki w fazie rozpoczęcia tury nie wykona udanego testu SIŁY (by rozerwać więzy) lub INICJATYWY (by wyśliznąć się z pęt) w zależności od tego, który ze współczynników jest większy. Test należy ponawiać w każdej turze modelu.
Broń UNIERUCHAMIAJĄCA to skuteczny i niebezpieczny oręż, który jednak w rękach niedoświadczonego użytkownika, może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśli w czasie rzutu na trafienie wypadło 1, to użycie broni kończy się kłopotami - władający orężem popełnia fatalny błąd, w wyniku którego zostaje unieruchomiony. Ponadto, dystansowej broni unieruchamiającej nie można użyć w reakcji na szarżę stój & strzelaj.

Q: Gdy oręż w lewej ręce posiada cechę wyważony, postać ma dwa ataki bez kar do WW, ale przy ataku z drugiej ręki przeciwnik ma +1 do WT. Dotyczy to także Saearatha?
A: W przypadku oręża 'wyważonego' zarówno modyfikator do WW atakującego jak i do WT broniącego się nie ma zastosowania. Tak więc postać walcząca przeciwko modelowi który walczy za pomocą Saearath nie będzie posiadała bonusów.
Quote::
Wyważony:
Tego rodzaju oręż jest doskonale wyważony i może być trzymany w drugiej ręce jako pomoc w walce. Jeśli broń trzymana w drugiej ręce jest wyważona, model nie otrzymuje modyfikator -1 do testu trafienia związanego z używaniem broni w słabszej ręce, ponadto wartość współczynnika WT trafionego przeciwnika na potrzeby testów zranienia nie zostaje zwiększona o +1.

Q: Czy model jak się uwolni spod działania broni unieruchamiającej to może szarżować może normalnie wykonywać inne czynności podczas własnej tury czy też podlega jakiejś sankcji?
A: Model może szarżować i nie podlega sankcjom, ponieważ:
- Test "uwolnienia' przeprowadza się w fazie rozpoczęcia tury, która jest przed fazą ruchu w której deklaruje się szarże.

Q: Czy model, który posiada broń z cechą oręża Wymaga Przygotowania rozpoczynając rozgrywkę może oddać z niej strzał, czy też musi poświęcić odpowiednią ilość czasu podaną w opisie aby przygotować ją do strzału?
A: Może, broń jest naładowana.

LISTA RODZAJÓW BRONI
Broń używana w walce wręcz

Q: Skoro włócznia (piechota) nie wymaga obu rąk to czy w połączeniu z tarczą daje bonus +1 do Ochrony Pancerza?
A: Kombinacja włócznia i tarcza nie podnosi +1 do Ochrony Pancerza ponieważ włócznia nie jest bronią ręczną.


Q: Co to jest nadziak? Nie znalazłem opisu owej broni.
A: Z racji podobnej cechy oręża jest opisany razem z Toporem Bojowym.


Q: Jakiej wielkości miecze może łamać przeciętny khutar i łamacz mieczy? Chodzi mi o sytuacje gdzie skaven łamie ostrze ogra.
A: Niezależnie od tego kto dzierży 'łamacz mieczy' może spróbować złamać miecz, sztylet lub rapier trzymany przez przeciwnika - niezależnie od tego kim jest ten przeciwnik.


Q: Czy jeżeli łamacz mieczy złamał miecz stronnikowi to należy mu dokupić nowy? Co jeśli gracz tego nie zrobi? Stronnik zakłada nową grupę?
A: Tak. Tak.

Broń dystansowa (nieprochowa)
Broń dystansowa (prochowa)

Q: W jaki sposób działa Revolvera?
A: Strzelając z Revolvery wykonuje się rzut kolejno na każdą z luf, i ewentualne niewypały dotyczą konkretnej lufy - za wyjątkiem 1 - która oznacza zniszczenie broni.
Tak więc można "Zaciąć" pierwszą z luf, mieć "Niewypał" w drugiej, "częściowy zapłon" w trzeciej, strzał w czwartej i piątej i "Ka-buum" w szóstej lufie.
Należy też pamięć, że zasada "X-wielokrotny strzał" oznacza maksymalną ilość strzałów w rundzie, co nie oznacza, że tyle trzeba wykonać.

TARCZA & ZBROJA
Korzystanie z Ochrony Pancerza
Modyfikator Ochrony Pancerza
Maksymalna Ochrona

Q: Czy można posiadać ochronę pancerza poniżej 0+? Jaki jest maksymalny poziom AS?
A: 0+
Quote::
Maksymalna ochrona:
Najlepsza ochrona podana w TABELI OCHRONY PANCERZA wynosi 1+, ale istnieje możliwość uzyskania lepszej ochrony do maksymalnego poziomu 0+. Magiczne, czy gromrilowe zbroje mogą być jednym ze sposobów na poprawienie Ochrony Pancerza. Jednak wynik rzutu równy 1 zawsze oznacza porażkę, więc nawet model o Ochronie Pancerza na 1+ czy nawet lepszej, zostanie zraniony, jeśli w rzucie na Ochronę Pancerza wypadnie 1. Zaletą ochrony na 0+ jest lepsza ochrona przeciwko broni modyfikującej Ochronę Pancerza.

Wpływ pancerza
Typy pancerzy
ZDOBIENIE PANCERZY & ORĘŻA
EKWIPUNEK SPECJALNY
Narzędzia & osobliwości

Q: Czy Krasnoludzki proch jest dostępny dla zwykłych stronników?
A: Nie jest dostępny tylko dla bohaterów.


Q: Na ile starcza proch krasnoludzki?
A: Na jedną potyczkę.


Q: Czy można kupić dwie Księgi Wiedzy Tajemnej dla jednego bohatera?
A: Nie.


Q: Czy Nekromanta posiadający Księgę Wiedzy Tajemnej będzie mógł się posługiwać dodatkowym zaklęciem z dowolnej dziedziny magii?
A: Nekromanta będzie mógł się posługiwać czarem z dziedziny nekromancji. Wtajemniczony będzie mógł posługiwać się dodatkowym zaklęciem z wybranej Dziedziny Magii Chaosu, a Piromanta dodatkowym zaklęciem Tradycji Ognia.


Q: Czy takie przedmioty jak Karty Tarota, w których pisze że można je wykorzystać w sekwencji po potyczce działają na wszystkie etapy tej sekwencji?
A: Działa na jeden, wybrany przez ciebie rzut wykonywany w czasie rozgrywania sekwencji po potyczce - rzut generowany przez bohatera który posiada Kartę Tarota lub bezpośrednio go dotyczący np. na: Tabelę Poważnych Obrażeń, Doświadczenie, Eksplorację, Dostępność Przedmiotów.


Q: Z ilu Talii Kart Tarota może skorzystać w czasie rozgrywki?
A: Nie ma znaczenia ile bohater ma w swoim ekwipunku Talii Kart Tarota bo i tak może zmodyfikować wynik jednego, dowolnego rzutu w czasie rozgrywania potyczki lub sekwencji po potyczce o ±1.


Q: Czy model kawaleryjski może mieć pawęż?
A: Może, ale nie daje mu ochrony. Pawęż zapewnia ochronę piechurowi.


Q: Czy model może mieć jednocześnie pawęż i tarczę i czy daje to wtedy 4+ AS przeciw pociskom?
A: Nie. Pawęż można łączyć tylko ze zbroją/pancerzem.
Możliwe kombinacje pancerzy i tarczy przedstawia tabela OCHRONA PANCERZA w rozdziale WALKA WRĘCZ.


Q: Czy model może mieć tarczę i pawęż jednocześnie?
A: Tak. Tarcza zajmuje slot tarczy & zbroi, a pawęż to ekwipunek specjalny. Tyle, że nie można łączyć działania tarczy i pawęży.


Q: Czy model uzbrojony w pawęż i broń dwuręczną gdy szarżuje może zasłonić się przed pociskami (ze stand and shoot'a w niego wymierzonymi) pawężą po czym używać w walce wręcz broni dwuręcznej?
A: Nie.

Trucizny & mikstury
Protezy & dodatki
Zwierzęta & transport
MAGICZNE PRZEDMIOTY
Magiczny oręż

Q: Czy przedmiot magiczny Topór Krella zadaje obrażenia na 3+ modelowi oszołomionemu?
A: Tak. Oszołomiony model w fazie magii dzierżącego topór musi wykonać rzut, na 3+ otrzymuje obrażenia.
Należy tylko pamiętać, że jeśli model straci 1 pkt Żw nie zostaje automatycznie Wyłączony z akcji!. Należy wykonać rzut na Tabelę Efekt Zranienia.

Magiczna zbroja
Magiczne talizmany

Q: Czy Gracz który ma kilka relikwii zdaje automatycznie jeden test rozbicia czy tyle ile Relikwii posiada?
A: Bohater, który posiada relikwię automatycznie zdaje pierwszy test, oparty na współczynniku CP, wykonywany w czasie rozgrywania potyczki.
Ponadto Talizmany, amulety, wisiory i fetysze są symbolami magicznej ochrony. Bohater nie może korzystać z więcej niż jednego talizmanu.
Czyli: bohater który posiada relikwię zdaje automatycznie pierwszy test oparty na CP, jeśli relikwię posiada Dowódca i pierwszym testem opartym na CP jest test Rozbicia to zdaje go automatycznie, wszelkie kolejne testy wykonuje normalnie.


Q: Czy Talizman Szczęścia jest przedmiotem jednorazowego użytku? I czy znika po użyciu z ekwipunku?
A: Nie.


Q: Czy Wiedźmie Mydło jest przedmiotem jednorazowego użytku? I czy znika po użyciu z ekwipunku?
A: Nie.

Arkana
Zaklęte przedmioty
Magiczne sztandary


Last edited by Pepe on Cz wrz 18, 2014 12:53 PM; edited 32 time in total
Back to top
View user's profile

1 2 3 ... 22 23 24
>
Post new topic This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Wersja do druku
You cannot post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

_TOGGLE O użytkowniku

Witaj Nieznajomy


Członkowie:
Ostatni: Michaelleunig
Nowych dzisiaj: 0
Nowych wczoraj: 0
Wszystkich: 466

Na stronie:
Użytkownicy: 0
Goście: 43
_BBOT: 0
Razem: 43
Kto gdzie jest:
 Goście:
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro
ForumsPro

Zespół online:

Nie ma nikogo z zespołu online!

The logos and trademarks used on this site are the property of their respective owners. We are not responsible for comments posted by our users, as they are the property of the poster.
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, the Chaos device, Cityfight, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Dark Eldar, Dark Future, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2009, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy